Reklama

Reklama

Lublin: Terytorialsi będą mieć psy ratownicze

Opublikowano: czw, 31 mar 2022 12:58
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zostanie sformowana Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami. W ramach tego terytorialsi - nawigatorzy będą współpracować z czworonogami.

Reklama

W 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powstaje Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami w ramach projektu K9 WOT. Pierwszym etapem była selekcja kandydatów na nawigatorów, planistów i przewodników z psami do Grupy.

- Najlepsi kandydaci na nawigatorów zakończyli już kurs podstawowy. Teraz przygotowują się do egzaminu teoretycznego i praktycznego, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia br. Po jego pozytywnym zaliczeniu rozpoczną szkolenie doskonalące, podczas którego będą współpracować z Grupami Poszukiwawczo - Ratowniczymi OSP. Na koniec przejdą certyfikację - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Żołnierze - nawigatorzy poznali zasady działania w akcjach poszukiwawczo - ratowniczych, prowadzenia łączności według wytycznych Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz nawigacją i działaniem w terenie z przewodnikiem i psem. W trakcie szkolenia wytypowano kandydatów na tak zwanych planistów, którzy będą kontynuować szkolenie na kursach specjalistycznych, poświęconych planistyce w czasie poszukiwań i działaniom w sztabie akcji poszukiwawczej. Kurs został przeprowadzony przez 13 Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej która jest pionierem projektu i teraz dzieli się swoim kilkuletnim doświadczeniem z innymi brygadami OT, które chcą przyjąć w swoje szeregi czworonożnych żołnierzy.

GPR K9 docelowo ma składać się z dowódcy, planisty i kilku zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Wszyscy żołnierze działający w tych grupach muszą mieć odpowiednie przeszkolenie kierunkowe, w tym również ukończony Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Psy służyć będą razem ze swoimi przewodnikami – terytorialsami.

- Co ważne, w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa, a jego przewodnik. Służba psów oparta będzie o istniejące przepisy - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych - dodaje por. Gaborek. - Siły i środki 2 LBOT są włączone do systemu zarządzania kryzysowego od jesieni 2018 roku. Terytorialsi regularnie od 2019 roku, u boku Policji uczestniczą w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych osób zaginionych w województwie lubelskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy