Reklama

Reklama

Lublin: Kolejni ochotnicy dołączyli do terytorialsów

Opublikowano: ndz, 27 mar 2022 17:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 84 nowych ochotników dołączyło 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wszyscy przejdą szkolenia.

Reklama

Nabór kandydatów do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzono na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie. Ochotnicy przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową. Są wśród nich osoby, które dotąd nie miały styczności z wojskiem i żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do wojska. Ci drudzy przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Jedną z ochotniczek na szkolenie podstawowe jest Klaudia z Lublina, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego, która zawodowo gra w piłkę nożną w pierwszoligowym zespole piłkarskim.

- Jestem po szkoleniu wojskowym w Legii Akademickiej, ale chcę iść dalej, chce się rozwijać w tym kierunku, przede wszystkim chcę pomagać innym i służyć Polsce. Sytuacja na Ukrainie też miała duże znaczenie w podjęciu decyzji. Nie mogę siedzieć i patrzeć na to co się dzieje, chcę działać, szkolić się, aby być przygotowaną - powiedziała.

Podczas szkolenia podstawowego żołnierze OT, pod okiem doświadczonych instruktorów, przyswajają podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania.

- Zawsze chciałem uczestniczyć w życiu wojskowym i cieszę się, że mam możliwość powrotu do wojska. Dobrze, że jest WOT, bo daje możliwość pogodzenia służby z codziennymi obowiązkami - mówi st. szer. Marcin z Niedrzwicy Dużej, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole ponadpodstawowej, który rozpoczął właśnie szkolenie wyrównawcze.

- To, między innymi, weekendowy system szkoleniowy sprawia, że WOT są znakomitym sposobem, aby pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy naukę ze spełnianiem swoich wojskowych pasji i obowiązku obywatelskiego. Służba w WOT daje również wiele innych korzyści. Jedną z nich jest inwestycja w rozwój osobisty, poprzez możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania cennych doświadczeń, a także rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości - dodaje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Terytorialsi podkreślają, że wydarzenia w Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania służbą w WOT wśród Polaków, obudziły jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy