Reklama

Reklama

Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej będzie mieć kuchnię i pralnię

Opublikowano: śr, 18 maj 2022 13:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie planowany jest remont. Dzięki temu placówka będzie mieć kuchnię i pralnię na miejscu.

Reklama

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym została podpisana umowa dotycząca przebudowy oraz wyposażenia w sprzęt kuchni i pralni w szpitalu. Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład. Koszt inwestycji wraz z wkładem samorządu województwa to łącznie 36,9 milionów złotych.

Obecnie pomieszczenia kuchni w szpitalu są wynajmowane firmie zewnętrznej, która zabezpiecza usługi żywieniowe dla pacjentów. Także usługa prania pościeli czy bielizny szpitalnej jest wykonywania w Leżajsku w województwie podkarpackim. W wyniku planowanej inwestycji zarówno prowadzenie kuchni i pralni będzie wykonywane na miejscu, w szpitalu.

- Projekt jest zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Lubelskiego na 2030 rok, ponieważ zakłada działania zapewniające poprawę jakości usług publicznych oraz dodatkowo w kompleksowy sposób gwarantuje bezpieczeństwo epidemiologiczne szpitala. Ważne jest również to, że dzięki nowej inwestycji zostaną w znaczący sposób ograniczone koszty funkcjonowania placówki - wyjaśnił marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Budynki, gdzie planowane są kuchnia i pralnia są w złym stanie technicznym i wymagają doposażenia w sprzęt. Remont ma szczególnie znacznie w kontekście zagrożenia epidemiologicznego, wywołanego przez wirus SARS-CoV-2. Pomieszczenia znajdują się w bloku H szpitala przy al. Kraśnickiej. Realizacja inwestycji (14 miesięcy od daty podpisania umowy) pozwoli na ograniczenie dostaw zewnętrznych w zakresie usług pralniczych oraz żywieniowych i ograniczy kontakty osób z zewnątrz i rozprzestrzenianie się wirusów.

- Posiadając własną pralnię możemy na bieżąco reagować, mamy możliwość dysponowania taką ilością i takim asortymentem, aby odpowiadał potrzebom personelu oraz pacjentów. Do tego kuchnia, dobrze dobrana dieta, to ważny element procesu powrotu do zdrowia - dodał Piotr Matej, dyrektor szpitala.

Pieniądze na inwestycję pochodzą z dwóch źródeł: 25,5 mln złotych zostało przyznanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, pozostała część – 11,4 mln złotych - to środki budżetu Województwa Lubelskiego.

- STRABAG posiada duże doświadczenie w budowie placówek medycznych. Na początku tego roku oddaliśmy do użytku dwa nowoczesne obiekty zrealizowane na potrzeby Wojskowego Instytutu Medycznego - Szpital w Legionowie i Oddział Okulistyczny przy ul. Szaserów. Budujemy także Szpital Bielański w Warszawie oraz jeden z najnowocześniejszych w kraju SOR Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Podpisana dzisiaj umowa to kolejny obiekt medyczny, który realizować będziemy w Lublinie. Przypomnę, że we wrześniu 2020 roku budowaliśmy Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego. Jestem przekonany, że za 14 miesięcy spotkamy się ponownie, tym razem na otwarciu tej ważnej i potrzebnej inwestycji - zapewnił Dariusz Kolasa, dyrektor Budownictwa Ogólnego STRABAG - firmy, która wykona remont.

Modernizacja pomieszczeń będzie polegał na generalnym remoncie, tj. całkowitym demontażu ścian działowych wraz z kompleksową wymianą sprzętu i pozostałego wyposażenia. Planowana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Wzmocnione zostaną stropy w okolicy planowanych kotłów parowych (kuchnia), zaś w pomieszczeniu pralni znajdą się pod nowymi pralnicami oraz w części dedykowanej na nowoczesny magiel. Nieszczelny dach zostanie wymieniony na energochłonny. Dodatkowo planuje się wykonanie nowych świetlików dachowych, które doświetlą pomieszczenia pralni, w szczególności część czystą i brudną. Wykonawca zgodnie z podpisaną umową dostarczy oraz zamontuje wyposażenie na potrzeby szpitalnej kuchni i pralni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy