- Dziękuję szkołom za zgłoszenie do pilotażowej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich. W ten sposób wspólnie zaczynamy realizację programu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Doświadczenia, jakie w tym roku zdobędziemy dzięki przeprowadzeniu akcji w dziesięciu szkołach, zaprocentują w latach następnych. Liczymy na to, że działania na rzecz rozwijania i promowania samorządności uczniowskiej będą przeprowadzane w przyszłości w większości lubelskich placówek oświatowych - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Szkoły zaproszono do udziału w konkursie wiosną tego roku. W odpowiedzi, 22 placówki zgłosiły swoje pomysły opracowane jako "Plany działań na rzecz rozwijania samorządności uczniowskiej”. Spośród propozycji komisja konkursowa wybrała 10. Każda ze zwycięskich placówek otrzyma 4 tys. zł. oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.
W gronie zwycięzców znalazły się: 4 szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Macieja Rataja, Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II oraz Szkoła Podstawowa nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980, 2 zespoły szkół: Zespół Szkół Elektronicznych i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta, 2 ośrodki szkolno-wychowawcze: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie im. Marii Grzegorzewskiej, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Lublinie.
W każdej z placówek, grupa osób, przejdzie szkolenia z zakresu prowadzenia szkolnych budżetów obywatelskich. Od września reprezentanci szkół będą pilotować tworzenie, promowanie i realizację pomysłów, które zostaną sfinansowane. Placówki, które przeprowadzą u siebie szkolne budżety, w ramach podsumowania zaprezentują zrealizowane działania.
10 placówek wyłoniono w ramach konkursu "Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie”. Szkolny Budżet Obywatelski to jeden z pierwszych elementów obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.