Reklama

Reklama

Lublin: Święto Wojska Polskiego. Lublinianie uczcili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej [GALERIA]

Opublikowano: ndz, 15 sie 2021 17:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach tegorocznego Święta Wojska Polskiego odbyły się uroczystości w centrum miasta. Tuż po nich miał miejsce jeszcze pokaz sprzętu wojskowego.

Reklama

Święto Wojska Polskiego jest świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonym 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (nazywanej również Cudem nad Wisłą) w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa była stoczona nad Wisłą, pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego. Oddziały Wojska Polskiego odepchnęły i pokonały nacierające wojska sowieckie. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią.

Dla upamiętnienia Bitwy, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony w II RP jako Święto Żołnierza. Po II wojnie światowej, na mocy ustawy Sejmu z 30 lipca 1992 r. powrócono do tradycji obchodów dnia 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego.

Z okazji Święta, w niedzielę (15 sierpnia) odbyły się obchody i uroczystości na Placu Litewskim.

- W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.
 
To słowa rozkazu gen. broni Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923 roku, ustanawiające Święto Żołnierza, przywołał gen. bryg. Michał Rohde - dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga, rozpoczynając lubelskie obchody Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
 
- Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze, na te cechy, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których stale powinniśmy dążyć: umiłowanie wolności, suwerenność, honor i wierność w służbie Ojczyny - podkreślał gen. bryg. Michał Rohde. - Przypadł nam zaszczyt pełnienia służby w garnizonach Ziemi Lubelskiej, która niejednokrotnie dawała przykład walki o niepodległość do końca. Pragnę zapewnić, że my, kontynuatorzy tych wspaniałych tradycji, dołożymy wszelkich starań, aby Wojsko Polskie było nadal obecne w życiu Lubelszczyzny, wzbudzając zaufanie i poczucie bezpieczeństwa jej mieszkańców - zapewniał.
 
Jak podkreślał gen. Rohde - w dowód uznania tego, że warto, można, trzeba i należy się rozwijać, żołnierze, którzy stali się przykładem tego, że praca, poświęcenie, doskonalenie swoich umiejętności nie są niezauważalne i niedocenione, zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani na wyższe stopnie służbowe.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [GALERIA]
 
- W imieniu mieszkańców całego województwa pragnę wyrazić wielką radość, że rozszerza się wymiar obecności Wojska Polskiego, które powróciło do Lublina i województwa lubelskiego. Rozwija się nie tylko 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, ale podejmowane są również kolejne decyzje, które sprawiają, że obecność Wojska Polskiego na terenie naszego województwa przybiera coraz większe rozmiary. Mieszkańcy regionu pragną Was dobrym sercem i słowem nagrodzić oraz wyrazić zapewnienie o wielkim szacunku - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
 
Tego dnia, na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim odbył się jeszcze pokaz sprzętu wojskowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy