Seminarium naukowe pn. "Glacjał i peryglacjał Europy Środkowej” będzie połączone z jubileuszem pracy zawodowej prof. dr hab. Marii Łanczont z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Całe wydarzenie zaplanowano na 9 i 10 września.
Prof. Maria Łanczont jest geografem, a studia i całe życie zawodowe związała z Lublinem i UMCS. Specjalizuje się w geografii fizycznej, geomorfologii i paleogeografii. Jako nauczyciel akademicki wypromowała 120 magistrów kierunku geografia oraz turystyka i rekreacja, była promotorem 10 prac doktorskich, recenzentem w kilku przewodach habilitacyjnych i procedurach awansów profesorskich. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a w latach 2008–2011 oraz 2016–2019 należała do Komitetu Nauk Geograficznych. Należy również do Komitetu Narodowego INQUA i Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Należy także do Polskiego Towarzystwa Geograficznego (posiada Złotą Odznakę), Klubu Polarnego (uczestniczyła w wyprawie UMCS na Spitsbergen w 1987 roku) oraz do Lubelskiego Towarzystwa Naukowego i Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
- Aktywność naukowa prof. Łanczont jest wysoko ceniona nie tylko przez geografów. Ostatnio została członkinią AcademiaNet - prestiżowego, międzynarodowego portalu dla kobiet odnoszących wybitne sukcesy w nauce - informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.
Interdyscyplinarne seminarium naukowe pt. "Glacjał i peryglacjał Europy Środkowej” wpisuje się w kilkudziesięcioletnią tradycję współorganizowanych przez UMCS w Lublinie cyklicznych konferencji naukowych dotyczących stratygrafii oraz lito- i morfogenezy plejstocenu obszaru Polski i krajów sąsiednich.
- Wydarzenia te są efektem owocnej, bilateralnej współpracy lubelskiego ośrodka geograficznego z kilkoma ukraińskimi jednostkami naukowo-badawczymi, w tym zwłaszcza z Uniwersytetem Lwowskim im. Iwana Franki oraz Ukraińską Akademią Nauk w Kijowie. Owocem tych spotkań jest bogaty dorobek publikacyjny, dokumentujący kolejne etapy wspólnych prac badawczych i wyznaczający zarazem kierunki dalszych badań dla kolejnych pokoleń geologów oraz geomorfologów czwartorzędu - dodaje Katarzyna Skałecka.
W wydarzeniu będzie uczestniczyć ok. 80 osób - krajowi i zagraniczni specjaliści oraz członkowie międzynarodowych zespołów badawczych, którzy pracuję na obszarze Europy Środkowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.