Reklama

Reklama

Lublin: Samorząd województwa planuje zmiany w działaniu Ośrodka Adopcyjnego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Samorząd województwa planuje zmiany w działaniu Ośrodka Adopcyjnego - Zdjęcie główne

Samorząd województwa planuje zmiany w działaniu Ośrodka Adopcyjnego | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd województwa lubelskiego planuje wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie, który ma filie w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Reklama

Od 2012 roku w ramach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie działa Ośrodek Adopcyjny z filiami w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. To zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej realizowane przez samorząd województwa. Z uwagi na prowadzenie procedur adopcyjnych należy do wyłącznej kompetencji ośrodków adopcyjnych - oraz specyfikę zatrudnionej kadry, głównie pedagogów i psychologów, korzystne jest skonsolidowanie dotychczasowej struktury w jedną jednostkę. Ma to pozwolić na realizację usług adopcyjnych i wspierających rodzinę w oparciu o jednolite standardy, najpełniejsze wykorzystanie środków oraz wiedzę i doświadczenie wszystkich dotychczas zatrudnionych pracowników.

- Zależy nam, aby planowane zmiany uwzględniały zarówno dobro dzieci jak i rodzin adopcyjnych, ale także by zagwarantowały prawidłowy przebieg procedur adopcyjnych, oraz usprawniły dostęp do specjalistycznego poradnictwa - przekonuje marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Poza procedurą adopcji, których liczba sukcesywnie spada (rok 2012 - 107 przysposobień, rok 2020 - 57 przysposobień) Ośrodek Adopcyjny powinien realizować też takie zadania jak terapia rodzinna, pomoc pedagogiczna, psychologiczna, prawna, indywidualne wsparcie postadopcyjne, a także poradnictwo na rzecz dzieci i rodzin. Obecnie funkcjonująca struktura (podział na filie przy zatrudnieniu 2-4 osób) nie daje możliwości kompleksowej realizacji tych jakże ważnych przedsięwzięć.

Z kolei wykorzystanie aktualnej kadry, czyli specjalistów zatrudnionych w Ośrodku Adopcyjnym i jego filiach - w trakcie analizowania sytuacji każdego dziecka do przysposobienia i kwalifikacji rodzin do bycia rodziną adopcyjną, daje gwarancję większej skuteczności podejmowanych działań na rzecz dobra dzieci. Poza tym skróci się czas oczekiwania kandydatów na szkolenia poprzez usprawnienie procedury kwalifikowania dzieci zgłoszonych do Wojewódzkiego Banku Danych oraz wydawania opinii kwalifikacyjnej o kandydatach do przysposobienia.

Ośrodek Adopcyjny musi się też zmierzyć, z planowaną nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która zakłada m. in. wydłużony czas pracy w ciągu tygodnia oraz jedną pracującą sobotę w miesiącu. Przy dużym zespole w jednej siedzibie ma to być problemem.

Jeśli pojawi się taka potrzeba, to ROPS w Lublinie utworzy tzw. punkty dostępu przy wykorzystaniu bazy lokalowej filii Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu, Białej Podlaskiej i Chełmie. Umożliwi to zainteresowanym rodzinom kontakt ze specjalistą Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie. Do tego, w strukturach ROPS w Lublinie 30 marca 2021 roku rozpoczął działalność Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie. Punkt świadczy bezpłatną wielozakresową pomoc dzieciom z rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz rodzinom adopcyjnym i naturalnym, które wychowują dzieci z płodowym zespołem alkoholowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy