Reklama

Reklama

Lublin: Reżyser Juliusz Machulski będzie honorowym obywatelem miasta. W piątek uroczystość

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Awiorko

Lublin: Reżyser Juliusz Machulski będzie honorowym obywatelem miasta. W piątek uroczystość - Zdjęcie główne

Juliusz Machulski | foto Dorota Awiorko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Reżyser Juliusz Machulski zostanie honorowym obywatelem Lublina. Władze miasta uroczyście wręczą mu Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin.

Reklama

Urząd Miasta Lublin planuje uroczystość związaną z  wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu - reżyserowi filmowemu. Wydarzenie odbędzie się w piątek (13 maja) o godz. 16.00 w Teatrze Starym w Lublinie, ul. Jezuicka 18. Transmisja online z uroczystości będzie dostępna na stronie teatrstary.eu oraz na profilach Facebook Teatru Starego i Miasta Lublin.
 
O nadaniu tytułu reżyserowi zdecydowała w styczniu Rada Miasta.
 
Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Juliusza Machulskiego związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. Tytuł przyznano za wkład Juliusza Machulskiego w promocję i życie kulturalne Miasta oraz w związku z przypadającymi w 2022 roku jubileuszami: 200-lecia istnienia oraz 10-lecia funkcjonowania Teatru Starego w Lublinie, w rozwój którego reżyser był zaangażowany - wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
 
Juliusz Machulski z Lublinem związany jest od dzieciństwa. Tutaj mieszkał, tu również rodziło się zainteresowanie przyszłego reżysera teatrem i kinem, zwłaszcza kinem Staromiejskim, mieszczącym się w obecnym budynku Teatru Starego. Jego rodzice Halina i Jan Machulscy występowali w Teatrze im. Juliusza Osterwy, a ojciec również na deskach Teatru Andersena. Wszystkie te miejsca Juliusz Machulski, jako dziecko, chętnie odwiedzał, i jak sam podkreśla - Lublin w dużej mierze go ukształtował.
 
 
Do Lublina powrócił i na nowo w nim się odnalazł w 2012 roku. Jako jeden z pierwszych reżyserów zaprezentował swój film po wznowieniu działalności kinowej Teatru Starego. W 2014 roku odbyła się prapremiera sztuki "Machia” napisanej specjalnie na zamówienie Teatru Starego. W Lublinie, przy tej okazji, po raz pierwszy w karierze, Juliusz Machulski podjął się reżyserii własnego spektaklu, który nadal jest grany. Prezentując na deskach Teatru Starego swoje dzieła, zarówno kinowe, jak i teatralne, Machulski przyczynił się do wykreowania współczesnego wizerunku tej drugiej, najstarszej sceny teatralnej w Polsce. Włączył się również w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowując z tej okazji film "Volta” (2017), którego głównym bohaterem jest sam Lublin. W wielu publicznych wypowiedziach reżyser wielokrotnie podkreśla zarówno szczególny charakter Miasta, jak i fakt, że Lublin zajmuje wyjątkowe miejsce w biografii reżysera.
 
Lublin ma już 17 Honorowych Obywateli. W tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Andrzej Szostek oraz Tomasz Wójtowicz.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy