Reklama

Reklama

Lublin: Rektor KUL był z wizytą w Ukrainie. Spotkał się z m.in. burmistrzem Lwowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekty związane z pomocą ofiarom wojny - to temat spotkania rektora KUL z merem Lwowa. Delegacja KUL z wizytą w Ukrainie.

Reklama

- Podczas spotkania z merem Lwowa zaoferowaliśmy różne formy pomocy dla ofiar wojny. Z rektorami uniwersytetów rozmawialiśmy o współpracy i projektach wsparcia dla nich z naszej strony. Podobnie w Narodowym Centrum Rehabilitacji Unbroken. Od początku wojny świadczymy pomoc dla Ukrainy oraz naszych kilkuset studentów, doktorantów i pracowników z tego kraju, a także ich rodzin. Będziemy kontynuowali akcje pomocowe i utrzymywali kontakt z naszymi partnerami we Lwowie. Wiemy, że potrzeby są ogromne, dziś nie możemy przewidzieć, kiedy zakończy się wojna - powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Odbyły się też spotkania z rektorami: Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, prof. Volodymyrem Melnykiem, Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego, prof. Borysem Zmienkosvskym, Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, ks. dr. Bogdanem Prachem.

Poza tym, rektor KUL rozmawiał z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim, konsul RP we Lwowie Joanną Kocot, i dyrektorem Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie-Brzuchowicach, ks. dr Jackiem Uliaszem. Dodatkowo delegacja odwiedziła Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie spotkała się z prezesem Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, Januszem Balickim. Była również w Bazylice archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Szpitalu św. Pantaleona, Narodowe Centrum Rehabilitacji Unbroken, leczące tych, którzy doznali przemocy fizycznej i psychicznej, a trakcie agresji Rosji na Ukrainę.

Po wybuchu wojny w lutym, KUL uruchomił pomoc socjalną, prawną, psychologiczną i duszpasterską. Udało się zorganizować 20 transportów z darami, które dotarły do Ukrainy, przygotować miejsca noclegowe dla osób uciekających przed wojną, przeprowadzić zbiórkę pieniężną, rozpocząć kursy językowe. Z kolei, pod hasłem pomocy Ukrainie odbyły się też tegoroczne KULturalia.

Co więcej, od grudnia ubiegłego roku w kościele akademickim KUL, odprawiana jest niedzielna msza św. w języku ukraińskim. Pierwszą celebrował biskup kijowsko-żytomierskiego Witalij Krywicki, który spotkał się także z ukraińskimi studentami KUL.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy