Reklama

Reklama

Lublin: KUL dostanie relikwie cudotwórcy i pustelnika

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II trafią relikwie libańskiego mnicha i pustelnika św. Charbela. Ojciec Tannous Nehme, opat maronitów w Libanie, przekazał je rektorowi uczelni.

Reklama

- Nasz uniwersytet zyska kolejnego wielkiego świętego, za którego wstawiennictwem będzie mogła modlić się nie tylko społeczność akademicka, ale także mieszkańcy Lublina i nasi goście. Uroczyste wprowadzenie relikwii będzie miało miejsce w październiku, w okolicy 45. rocznicy kanonizacji św. Charbela. Planujemy obecność m.in. przedstawicieli społeczności libańskiej - powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Rektor uczelni spotkał się m.in. z wikariuszem apostolskim Bejrutu bp. Cesarem Essayan, z którym rozmawiał o katolickich instytucjach edukacyjnych oraz organizacjach charytatywnych w Libanie. spotkanie miało miejsce w Libanie. Ks. prof. Kalinowski odwiedził też Holy Spirit University of Kaslik i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, prowadził rozmowy dotyczące wymiany studentów w ramach programu Erasmus oraz powstającego na KUL kierunku lekarskiego.  

Sam św. Charbel uważany jest jednym z cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

Św. Charbel urodził się 8 maja 1828 roku w Bekaa Kafra (około 140 km na północ od Bejrutu) w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Na chrzcie otrzymał imiona Jusuf Antun. W wieku 23 lat wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w Annai, przyjmując imię Charbel na pamiątkę antiocheńskiego męczennika ze 107 roku. Po studiach teologicznych w klasztorze w Kfifan został wyświęcony 1859 roku na kapłana. Potem wrócił do swego klasztoru, w którym przebywał do 1875 r. Następnie przeniósł się do pobliskiej pustelni pw. świętych Piotra i Pawła. Prowadził ascetyczny tryb życia, poszcząc i umartwiając się, większość czasu spędzając na modlitwie i praktykach religijnych. Spędził tam ostatnie 23 lata swego życia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy