Reklama

Reklama

Lublin: Podwyżki opłat za wodę i ścieki ostatecznie zatwierdzone. Są mniejsze niż planowano

Opublikowano: pt, 6 sie 2021 15:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Taryfikacji opłat za wodę i ścieki dla miasta Lublin dotyczyło spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Ma to związek z zatwierdzoną już podwyżką opłat za wody i ścieki w Lublinie. Podwyżki miałyby większe, ale ostatecznie zostały złagodzone.

Reklama

W trakcie piątkowej (6 sierpnia) konferencji prasowej na temat taryfikacji opłat za wodę i ścieki dla Lublina, nawiązywano do podwyżek proponowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Lublin. Początkowo firma proponowała podwyżkę taryf za wodę o 26 proc. oraz podwyżkę opłat za odprowadzanie ścieków o 17 proc. W efekcie Wody Polskie wydały negatywne decyzje.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: MPWiK poprawiło projekt Taryfy za wodę i ścieki. To już trzecia propozycja cennika

- Na gospodarce wodnej, na wodzie, na ściekach nie wolno zarabiać pieniędzy. To są działania niedopuszczalne i Wody Polskie nie mogą się na to zgodzić - mówił Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, podkreślając, że pierwotna proponowana podwyżka byłaby jedną z najwyższych podwyżek, jeżeli chodzi o duże miasta wojewódzkie.

Ostatecznie, przyjęto podwyżki do poziomu 13 proc. za wodę i 8 proc. za ścieki. Oznacza to, że łączna opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Lublinie, wzrośnie z 8,91 zł do 9,39 zł.

- Chciałbym podziękować panu prezesowi i jego współpracownikom z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie za interwencję, która doprowadziła do tego, że podwyżki cen wody i ścieków na terenie miasta Lublin są radykalnie mniejsze niż proponowane pierwotnie - mówił Przemysław Czarnek, który był obecny na konferencji nie jako minister edukacji i nauki, ale jako lubelski poseł.
 
Wody Polskie jako regulator opłat za wodę i ścieki mają dbać o racjonalność ponoszonych przez mieszkańców kosztów. Podkreślano, że przykład Lublina i innych miast, w których Wody Polskie zweryfikowały proponowane podwyżki, pokazuje ich ważną rolę jako zewnętrznego regulatora.

CZYTAJ TAKŻE: MPWiK w Lublinie planuje nowe ceny za wodę i ścieki. Znamy cennik
 
Oprócz tego, wątpliwości Wód Polskich budzi wysokość wypłacanych dywidend miastom. W latach 2015-2019 przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w całym kraju wypłaciły swoim właścicielom, czyli gminom, dywidendy na łączną kwotę ponad 500 mln zł. Lublin dostał 35 mln zł dywidendy. Jest to jedna z najwyższych kwot w kraju - obok Wrocławia, Gdańska i Białej Podlaskiej. Zdaniem Wód Polskich niewypłacanie dywidendy miastu mogłoby się przyczynić do niepodwyższania opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.
 
W Polsce trwa proces taryfikacji. Do końca lipca do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej wpłynęły 2732 wnioski taryfowe. 1132 zostały rozpatrzone pozytywnie, 846 negatywnie, a 308 jest jeszcze rozpatrywanych. Średnia stawka za wodę i ścieki w kraju to 12 zł. Z kolei średnia stawka w Lublinie to 9,09 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.