Katastrofalne skutki rządowej decyzji
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w życie weszły nowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia m.in. już od blisko 3 tygodni zamknięte są restauracje, puby i gastronomia. Jedzenie mogą tylko i wyłącznie sprzedawać na dowóz i wynos. Takie ograniczenia wprowadzono wówczas na 2 tygodnie, ale je przedłużono. Dlatego Marcin Nowak - wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka) w interpelacji do władz miasta zwrócił się o pomoc dla lubelskiej branży gastronomicznej. Podkreślił, że rządowa decyzja o częściowym zamknięciu gastronomii jest katastrofalna w skutkach, bo uderzy w pracodawców, pracowników i budżety gmin. Przedstawił swoje propozycje pomocy wśród których jest: obniżenie czynszów w lokalach znajdujących się w zasobach gminy Lublin na czas zamknięcia restauratorom stałych punktów obsługi, prolongata terminów spłaty ich zobowiązań wobec Miasta i spółek miejskich, zmniejszenie lub zawieszenie opłat koncesyjnych, bezpłatne wykorzystanie przez nich nośników informacyjnych również w środkach transportu miejskiego.
Prezydent Lublina z apelem do premiera
Nowakowi odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin, który na wstępie poinformował, że Krzysztof Żuk - prezydent Lublina w imieniu lubelskich restauratorów zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wprowadzenie pomocy, która sprawi, że branża będzie w stanie przetrwać i mimo restrykcji zachować aktualne miejsca pracy. Sekretarz przypomniał też, że Miasto zainicjowało kilka tygodni temu społeczno-informacyjną akcję #ratuJEMYgastro, której celem celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację restauratorów, zachęcenie mieszkańców do wsparcia w czasie trwania epidemii lokali i korzystanie z ich oferty. Przystąpiło do niej już ok. 100 lokali. Z kolei MPK Lublin na wyświetlaczach w pojazdach informuje o akcji.
Pomoc ze strony Miasta i spółek
Wojewodzki dodał również, że od kilku dni Wydział Gospodarowania Mieniem rozpatruje wnioski o pomoc finansową składane przez prowadzących działalność gastronomiczną w lokalach przylegających do deptaka.
- Przy ich procedowaniu nadal stosowane są wytyczne zawarte w deklaracji Prezydenta Miasta Lublin z pierwszego okresu pandemii oferujące restauratorom pomoc polegającą na obniżce w sezonie roku 2020 stawki czynszu o 50% - napisał Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.
Co więcej, podkreślił, że zgodnie z założeniami Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych ogłoszonego przez lubelskiego prezydenta, na wniosek dzierżawcy możliwym jest wystąpienie o odroczenie terminu płatności czynszu lub rozłożenie go na raty. Poza tym, restauratorzy posiadający ogródki są zwalniani z opłat czynszu dzierżawnego za okres, w którym działalność nie była prowadzona.
Sekretarz poinformował też, że w pomoc włączyły się spółki z zaangażowaniem Gminy Lublin. Wspierają one przedsiębiorców będących ich najemcami lub dzierżawcami przez udzielnie ulg w spłacie czynszu począwszy od marca, czyli od początku epidemii.
- Udzielenie ulg następuje w oparciu o zasady ustalone indywidualnie w poszczególnych Spółkach poprzez obniżenie czynszu, umorzenie części należności, rozłożenie na raty lub odroczenie pozostałych kwot do zapłaty. Działania te mają na celu wsparcie przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji ekonomicznej, jak również zachowania ciągłości relacji biznesowych - wyjaśnia Wojewódzki.