Reklama

Reklama

Lublin: Nagrody i medal za kulturę wręczone

Opublikowano: 9 września 2021 14:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wręczono Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Takie wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach. Przy okazji został też wręczony Medal Srebrny Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Wiceprezesa Rady Ministrów.

Reklama

Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury przyznawane są raz do roku na podstawie uchwały w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nagrody w czterech kategoriach oraz Nagrodę Specjalną otrzymały osoby i instytucje, które stale przyczyniają się do tworzenia oferty kulturalnej miasta. 

Nagrody wręczono w czwartek (9 września) w trakcie sesji Rady Miasta Lublin.

- Lublin to miasto inspirujące, a lubelską kulturę cechuje wyjątkowy charakter, który decyduje o jej integrującym charakterze. Minione lata pokazały, że potencjał kultury w mieście jest ogromny i daje wiele możliwości jego wykorzystania do rozwoju w wymiarze zarówno osobistym, jak i wspólnotowym. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszych sukcesów artystycznych. Wasze zaangażowanie i inicjatywy twórcze kreują wizerunek Lublina, jako miasta kultury i stanowią o jego wyjątkowości, za co serdecznie dziękuję - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Nadchodzi 11. edycja Chatka Blues Festival. Na scenie muzycy z Polski i zza granicy

Nagrodę Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury otrzymał PKO Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, Regionalny Oddział Detaliczny w Lublinie za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Lublina, w szczególności za finansowe wsparcie działalności Teatru Starego w Lublinie, w tym premiery spektaklu "Kimberly Akimbo” oraz wielu innych działań włączających mieszkańców naszego miasta do aktywnego uczestnictwa w kulturze;

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kulturytrafiła do Wschodniej Fundacji Kultury "AKCENT”za wydanie antologii "Na pograniczu narodów i kultur. Polska – Europa – Ameryka” z okazji Jubileuszu 40-lecia Kwartalnika "AKCENT”, organizację cyklu spotkań "Wernisaże literackie Akcentu” oraz konsekwentne promowanie, wspieranie i prezentację dzieł wybitnych twórców z dziedziny literatury, filozofii, muzyki, sztuk plastycznych i teatru;

Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin otrzymała malarka Małgorzata Pawlak za dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej zaprezentowanej podczas ośmiu wystaw sztuki, uniwersalny przekaz oraz nieszablonowy i autorski styl malarski doceniony przyznaniem Grand Prix 13. edycji Konkursu Gepperta we Wrocławiu i Nagrodą Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii "Obraz”.

Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności otrzymał prof. Lechosław Lameński, historyk sztuki, krytyk, znawca polskiej sztuki współczesnej, wykładowca akademicki, redaktor działu plastyki i historii sztuki kwartalnika "Akcent”, za wybitne dokonania w dziedzinie kultury, wieloletnią pracę twórczą, naukowo-badawczą, dydaktyczną i publicystyczną, konsekwentne i niestrudzone działania na rzecz popularyzacji dokonań lubelskiego środowiska artystycznego oraz bogaty i różnorodny dorobek naukowy i literacki, w tym stworzenie setek artykułów, recenzji, a także publikacji o kluczowym znaczeniu dla kultury i sztuki, takich jak: "Moi artyści, moje galerie. Teksty o sztuce XIX i XX wieku”, "Stach z Warty. Szukalski i Szczep Rogate Serce”, "Zatrzymani w kadrze. Eseje o współczesnych artystach lubelskich” i albumu "Szukalski".

- Piszę sporo o artystach lubelskich, pojawiam się na wernisażach, miałem w swoim życiorysie ogromną liczbę odczytów dla Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Biurze Wystaw Artystycznych. Jest to dla mnie wspaniałe przeżycie, zwłaszcza że przez wiele lat byłem członkiem komisji, która decydowała, komu dawać te nagrody. Jednak wtedy nigdy nie pomyślałem, że może ja stanę z tej drugiej strony i mnie też ktoś to przyzna. Bardzo się cieszę, to ogromne emocje - mówił prof. Lechosław Lameński.

W tym roku została również przyznana Nagroda Specjalna. Otrzymała ją prof. Teresa Księska-Falger, pianistka, popularyzatorka muzyki, autorka wielu felietonów i recenzji muzycznych, inicjatorka i organizatorka najważniejszych lubelskich wydarzeń muzycznych, za wybitne dokonania w dziedzinie kultury, wieloletnią działalność muzyczną i pełną pasji pracę na rzecz upowszechniania muzyki, współtworzenie wielu ośrodków kultury w naszym mieście, konsekwentne budowanie w Lublinie przestrzeni dla muzyki klasycznej oraz organizację wielu wydarzeń muzycznych, w tym cyklu Harmonie Starego Miasta oraz realizowanego w tym roku po raz dziesiąty Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk”.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury [GALERIA]

Prof. Księska-Falger, otrzymała również Medal Srebrny Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za działalność na rzecz upowszechniania i krzewienia polskiej kultury. Medal wręczył Lech Sprawka - wojewoda lubelski.

- Kariera pianistyczna, z drugiej strony pedagog, nauczyciel, i działalność zarządzająca. Łatwiej byłoby wymienić to, czego Pani nie robiła w kulturze, niż to, co Pani zrobiła. Składam wielkie podziękowanie, gratulacje i życzenia dalszego aktywnego uczestnictwa w rozwoju kultury naszego miasta i województwa - dziękował Lech Sprawka.

- To jest nagroda, którą traktuję jako szalenie ważną w moim dorobku życiowym. Ważne, że służę ludziom i sztuce, co zostało zauważone - stwierdziła prof. Teresa Księska-Falger. - Sztuka to my tak naprawdę. I jeżeli jesteśmy w chwili, w której muzyka zaczyna wypowiadać nasze myśli, świat przekonań, nasz świat wrażliwości, wszystko to razem w pewnym momencie jest bogactwem, któremu warto się przyjrzeć. Bo a nuż komuś pomoże - dodawała.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.