Reklama

Reklama

Lublin: Na Bronowicach są nowe bloki. Pierwsi mieszkańcy odebrali klucze [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsi mieszkańcy odebrali klucze do nowo wybudowanych bloków przy ul. Składowej. To dwa budynki, gdzie znajduje się łącznie 84 mieszkania. Budynki powstały w ramach inwestycji TBS "Nowy Dom".

Reklama

Wyższy komfort i racjonalne koszty utrzymania

W dzielnicy Bronowice wybudowano nowe bloki. Pierwsi mieszkańcy w czwartek (22 lipca) odebrali klucze do mieszkań w nich. W ramach inwestycji Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Nowy Dom”, przy ul. Składowej w dwóch budynkach powstały 84 mieszkania. Blisko połowa z nich zostanie przekazana na rzecz osób oczekujących na lokale komunalne. 

- Zakończyliśmy kolejną inwestycję mieszkaniową na terenie miasta w ramach budownictwa społecznego i oddajemy do użytkowania nowe lokale. Zastosowane nowoczesne rozwiązania zapewniają wyższy komfort użytkowania oraz racjonalne koszty utrzymania. To mieszkania gotowe do zasiedlenia. Część z nich oferujemy mieszkańcom jako mieszkania komunalne. Przyszli lokatorzy będą kierowani do nich przez Wydział Spraw Mieszkaniowych z listy oczekujących lub z zamian lokali komunalnych. Formuła budownictwa społecznego pozwala na zapewnienie mieszkań dla średniozamożnych osób, które są w stanie ponieść koszt czynszu za lokal mieszkalny, a nie posiadają wystarczających środków, aby nabyć samodzielnie mieszkanie na rynku komercyjnym. Dlatego prowadzimy działania w celu pozyskania kolejnych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Powstałe dwa nowe bloki mieszkalne to pierwszy etap dużego planu inwestycyjnego w zakresie budowy mieszkań komunalnych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.  

Oddano do użytku dwa bloki. Budynek pod adresem ul. Składowa 24 ma 44 lokale mieszkanie o powierzchni użytkowej blisko 1,8 tys. mkw. Natomiast budynek przy ul. Składowej 26 to 40 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. mkw. W obu budynkach znajdują się 62 mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 44 mkw. i 22 mieszkania jednopokojowe o powierzchni około 32 mkw. każde. Energia cieplna pochodzi z kotłowni gazowej, ciepła woda dostarczona jest poprzez lokalowe stacje wymiennikowe w tzw. logotermach. W pomieszczeniach zastosowano też wentylację mechaniczną i automatyczną regulację temperatury. Do tego, każde mieszkanie wyposażone jest w wodomierz i ciepłomierz. Przy blokach posadzono nową zieleń.

Na wniosek prezydenta Miasta Lublin budynek nr 2 został wynajęty na potrzeby Gminy Lublin. Przyszłymi lokatorami będą osoby wskazane przez Wydział Spraw Mieszkaniowych spośród osób oczekujących na mieszkanie komunalne lub z zamiany lokali komunalnych. Gmina Lublin za tych lokatorów wniosła partycypację w wysokości 1,4 tys. zł/mkw. powierzchni mieszkania.

Całość kosztów związanych z budową 84 lokali mieszkalnych to ponad 17 mln zł. Udział środków pochodzących z budżetu Miasta Lublin wynosi 3,9 mln zł. Miasto wniosło też kapitał w formie aportu gruntowego o powierzchni 0,71 ha. Pozostałe środki finansowe pochodziły ze środków własnych Towarzystwa, partycypacji przyszłych najemców i kredytu w wysokości 6 mln zł zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego.

TBS "Nowy Dom"

Spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Nowy Dom”, której jedynym udziałowcem jest Gmina Lublin, rozpoczęła działalność w 1997 roku. Zadaniem Towarzystwa jest rozszerzanie możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania, poprzez budowę mieszkań przeznaczonych do wynajmowania po umiarkowanych czynszach. Obecny czynsz obowiązujący w zasobie TBS wynosi 10,40 zł/mkw. Stawka czynszu TBS uwzględnia mieszkanie wykończone, gotowe do zamieszkania.

W 2010 r. uchwałą Rady Miasta Lublina wprowadzona została możliwość najmu lokali mieszkalnych Towarzystwa bezpośrednio przez Gminę Lublin. Zgodnie z tą uchwałą Gmina może wynajmować lokale mieszkalne będące własnością TBS celem ich podnajmowania skierowanym przez Gminę osobom i ich rodzinom, pod warunkiem zabezpieczenia w budżecie miasta środków na podniesienie kapitału zakładowego TBS "Nowy Dom”, niezbędnych do współfinansowania budowy inwestycji mieszkaniowych.

Konferencja prasowa na temat inwestycji przy ul. Składowej

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy