Reklama

Reklama

Lublin: Nietypowy protest wobec wojny w Ukrainie. Na jednej z kamienic powstaje mural

Opublikowano: wt, 21 cze 2022 13:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie powstaje mural, który ma być sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Reklama

Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Jasnej 3 powstaje nowy mural, który zastąpi dotychczasowe malowidło, zdobiące budynek od 10 lat. Autorem obu jest ukraiński artysta Vladimir Manzhosan tworzący pod pseudonimem Waone. Nowy mural jest sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, która trwa od lutego.

- Ukraińskiej edycji Nocy Kultury, która odbyła się 10 lat temu, towarzyszyła atmosfera radości. Elementem świętowania polsko-ukraińskiej współpracy było powstanie na budynku przy Jasnej muralu jednego z najbardziej znanych na świecie ukraińskich artystów – Waone. W międzyczasie rosyjska agresja na Ukrainę nadała współpracy między naszymi narodami zupełnie inny kontekst. W tej sytuacji, dokładnie po 10 latach Waone wraca do Lublina, aby w tym samym miejscu, ponownie pod opieką Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej stworzyć nowe dzieło, które nawiązuje do aktualnych okoliczności - mówi Krzysztof Stanowski, dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.

Mural powstaje w ramach projektu „#MakeEuropeBloom: the Time is Now!” realizowanego przez Unię Europejskich Federalistów przy udziale finansowym Parlamentu Europejskiego. Projekt ma zwracać uwagę na znaczenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy, która trwała od wiosny 2021 do wiosny 2022. Konferencja odbyła się w formie debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli i organizacje pozarządowe państw Unii Europejskich na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE.
 
 
- Ponadto, projekt stanowi odpowiedź na zaproszenie do „ustanowienia nowego europejskiego Bauhausu”, co oznacza opracowanie nowego stylu estetycznego odpowiadającego wdrażaniu idei zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - W ramach projektu „#MakeEuropeBloom: the Time is Now!" dotychczas powstały murale w Walencji (Hiszpania), Strasburgu (Francja) i Tartu (Estonia). Realizacji dzieł towarzyszą zwykle debaty, konferencje prasowe i inne wydarzenia realizowane z udziałem członków Parlamentu Europejskiego.
 
Zakończenie prac i odsłonięcie muralu przy ul. Jasnej planowane jest na piątek (24 czerwca) o godzinie 13.45.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy