Reklama

Reklama

Lublin: Mieszkańcy ul. Obywatelskiej chcą częstszego sprzątania ich okolicy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Mieszkańcy ul. Obywatelskiej chcą częstszego sprzątania ich okolicy - Zdjęcie główne

Mieszkańcy ul. Obywatelskiej chcą częstszego sprzątania ich okolicy | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy ul. Obywatelską domagają się częstszego sprzątania ich okolicy. Podkreślają też, że należy zadbać o drzewa, bo stwarzają zagrożenie. O pomoc w ich imieniu poprosił władze miasta Stanisław Kieroński z Rady Miasta Lublin. Ratusz już odpowiedział.

Reklama

Mieszkańcy ul. Obywatelskiej zwrócili się z apelem w sprawie utrzymania czystości na ich ulicy. Z prośbą o pomoc w ich imieniu do władz miasta zwrócił się wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, Stanisław Kieroński (klub prezydenta Krzysztofa Żuka). W interpelacji wyjaśnił, że mieszkańcy mają zatrzeżenia co do częstotliwości sprzątania chodników. Oprócz tego uważają, że ulica jest brudna i zaniedbana, a gałęzie drzew rosnących przy chodniku, nie są prześwietlane, co stwarza niezbezpieczeństwo dla przechodniów.

W tej okolicy znajdują sie np. akademiki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i szpitale, w tym np. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

- Mieszkańcy podkreślali w rozmowie, że ulica Obywatelska jest wizytówka miasta, po której chodzi codziennie bardzo dużo osób - studentów medycyny i szkół pielęgniarskich róznych narodowości, lekarzy i pacjentów szpitali oraz przychodni i mieszkańców. Wyrazili opinię, że ulica Obywatelska powinna być nie tylko częściej sprzątana, ale podobnie jak ulica Lubartowska, przyozdobiona kwiatami. Zmieniłby się wygląd ulicy, stałby się przyjazny i etstetyczny dla przechodniów - napisał Stanisław Kieroński. 

Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. iwnestycji i rozwoju odpowiedział, że na terenie miasta ulice mają różny standard utrzymania ze względu na kategorię drogi, natężenie ruchu, kursowanie komunikacji miejskiej itp. Chodnik przy ul. Obywatelskiej jest utrzymywany w trybie interwencyjnym, czyli po zgłoszeniu telefonicznym, mailowym lub pisemnym do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie potrzeby, np. odśnieżania czy oczyszczania. Natomiast jezdnia objęta jest oczyszczaniem stałym z częstotliwością, co 4 tygodnie. Zaś chodniki graniczące z prywatnymi posesjami są sprzątane przez właścicieli tych posesji.

Podkreślił, że Biuro Miejskiego Architekta Zieleni monitoruje stan drzew na przedmiotowej ulicy. W przypadku stwierdzenia potrzeby wykonania prac pielęgnacyjnych, są one natychmiast zlecane.

- W listopadzie 2020 r. przeprowadzono niezbędne zabiegi w koronach drzew rosnących w pasie drogowym na odcinku od ul. Sierocej do hotelu Forum, natomiast w styczniu 2021 r. zrealizowano prace pielęgnacyjne na drzewach rosnących przy ul. Obywatelskiej w pobliżu ul. Kleniewskich. Podczas wichury, jaka miała miejsce 17 sierpnia 2021 r. ucierpiały dwa jesiony przy ul. Obywatelskiej 2 i ul. Sierocej. Prace pielęgnacyjne zostały zrealizowane przez specjalistyczną firmę zajmującą się chirurgią drzew. Nadłamane gałęzie z innych drzew zostały usunięte i uprzątnięte do końca sierpnia 2021 r. - napisał Artur Szymczyk.

Zastępca prezydenta wyjaśnił, że największy problem stanowią drzewa rosnące przy ul. Obywatelskiej na wysokości budynku 1a, a dokładniej w pobliżu przystanku autobusowego Unicka 03, na działce prywatnej. Zaznaczył, że Miasto (zarówno Biuro Miejskiego Architekta Zieleni jak i Straż Miejska) wielokrotnie zwracało się do właściciela terenu z informacją o potrzebie wykonania porządków. Dotyczy to szczególnie usunięcia posuszu i podcięcia gałęzi utrudniających przejście chodnikiem. Sprawa trafiła też do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Komisariatu II Policji w Lublinie, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

- Biorąc pod uwagę bardzo duże zagęszczenie elementów infrastruktury technicznej - w tym m. in. przebiegające pasy przyuliczne sieci: wodociągową, telekomunikacyjną, gazową, kanalizacyjną, elektroenergetyczną oraz sieć ciepłowniczą, a także aspekty bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego (zjazdy, przejścia dla pieszych itp.) niestety zarówno instalacja konstrukcji kwiatowych jak i kwietników w obrębie ul. Obywatelskiej nie jest możliwa ze względów technicznych - podsumowuje Szymczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy