Reklama

Reklama

Lublin: Miasto wybuduje nową szkołę. Powstanie na Ponikwodzie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto wybuduje nową szkołę. Powstanie na Ponikwodzie - Zdjęcie główne

Wizualizacja nowej szkoły na Ponikwodzie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiono koncepcję nowej szkoły, która ma powstać przy ul. Majerankowej w dzielnicy Ponikwoda. Przewidziano tam szkołę podstawową, przedszkole, żłobek, boiska i plac zabaw.

Reklama

- Ponikwoda należy do najszybciej rozwijających się demograficznie rejonów Lublina. Budowa nowej szkoły pozwoli rozszerzyć bazę edukacyjną i zaspokoi coraz większe potrzeby dzielnicy w tym zakresie. Zakładamy etapowanie inwestycji i jej realizację w cyklu kilkuletnim ze względu na szeroki zakres, obecne koszty materiałów i usług budowlanych. Będzie to nasz priorytet w sferze zadań oświatowych zaraz po zakończeniu dużych inwestycji na Felinie i Sławinie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Koncepcja zakłada powstanie w dzielnicy Ponikwoda szkoły podstawowej, zapewniającej miejsca dla 1000 uczniów uczęszczających do 40 oddziałów, 6-oddziałowego przedszkola dla 150 dzieci oraz 4-oddziałowego żłobka dla 100 dzieci. Docelowo szkoła ma zatrudnić 127 pracowników. Dokument zakłada powstanie budynku o formie architektonicznej z przenikających się wzajemnie brył z zastosowaniem neutralnej kolorystyki w czterech odcieniach zieleni. Opracowana koncepcja będzie podstawą dla przyszłego projektanta do wykonania dokumentacji projektowej. 

Dokument z koncepcją architektoniczną został opracowany w sposób umożliwiający etapowanie inwestycji. Pierwszy etap zakłada powstanie najpierw budynku szkoły z salą gimnastyczną i boiskiem wielofunkcyjnym oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną, drugi obejmuje budowę przedszkola, a trzeci – żłobka.

- Kompleks oświatowy powstanie w północno-wschodniej części miasta, ograniczony od wschodu ul. Narcyzową, a od zachodu ul. Daliową. Inwestycja zostanie zrealizowana w osi podłużnej działki w kierunku wschód-zachód, co zapewni w projektowanym budynku prawidłowe oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń do nauki światłem dziennym. Główne wejście do projektowanego budynku zlokalizowano w środkowej części od strony ul. Majerankowej. Wejścia do budynku przedszkola, żłobka oraz szkoły podstawowej, a także części sportowej z salą gimnastyczną będą odrębne, z utwardzonymi dojściami do budynku poprzedzonymi parkingami - wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Według koncepcjiszkoła o powierzchni użytkowej 16,5 tys. mkw., będzie składała się z czterokondygnacyjnego budynku szkoły, dwukondygnacyjnego żłobka i przedszkola oraz sali gimnastycznej. Obiekt zostanie podzielony na części zgodnie z wytycznymi i funkcjami jakie będzie pełnić, a salę gimnastyczną z zapleczem i widownią połączono łącznikiem z budynkiem szkoły.

W budynku szkoły podstawowej będą sale do nauczania początkowego oraz klasopracownie z zapleczami poszczególnych klas, świetlicami i zapleczami sanitarnymi. W głównym obiekcie szkoły będzie też część przystosowana do wydawania łącznie 900 posiłków wraz ze stołówką oraz możliwością wydawania posiłków na wózkach dla sal przedszkola. Zaprojektowano tam również pomieszczenia techniczne i magazyny w części podziemnej, pomieszczenia administracyjne z zapleczami szatniowo-sanitarnymi, zaplecze lekarskie, bibliotekę z czytelnią i magazynem książek.

Z kolei sala gimnastyczna będzie jednokondygnacyjną częścią kompleksu, niepodpiwniczoną i niższą od pozostałej części budynku. Znajdzie się w niej widownia z 300 miejscami siedzącymi, zaplecze szatniowo-sanitarne i pomocnicze sale do ćwiczeń: siłownia, sala fitness oraz sala gier stołowych. Natomiast zespół sześciooddziałowego przedszkola pomieści trzy sale do zajęć ruchowych, szatnię oraz pokój logopedy. Zaś żłobek będzie 4-oddziałowy z salami do zajęć ruchowych, salą zajęć sensorycznych, szatnią, administracją oraz zapleczem kuchennym. Dodatkowo zaprojektowano wolnostojący budynek gospodarczo-garażowy.

Od strony południowej budynku zaprojektowano tereny zielone oraz boisko wielofunkcyjne o wymiarach 42 m x 30 m, wokół którego przewidziano bieżnię okólną o długości 200m, a także bieżnię prostą o długości 100 m, plac zabaw z wydzielonymi strefami dla żłobka i przedszkola oraz małe trybuny terenowe na nasypie przy boiskach, które mogą pomieścić 120 osób.

Na terenie pod budowę szkoły nie ma drzew. W związku z tym po stronie północnej wzdłuż ul. Majerankowej zaprojektowano szpaler drzew liściastych. Oprócz tego zagospodarowanie terenu przewiduje uatrakcyjnienie terenów przyległych do budynku szkoły i przedszkola. Dlatego pojawią się tam ozdobne nasadzenia drzew i krzewów oraz założenie trawników. Przy wejściu głównym do szkoły zaprojektowano plac ze szczególnym układem rysunku posadzki oraz elementami zieleni i małej architektury (siedziska, gazony z zielenią, oświetlenie itp.), wkomponowanymi w układ komunikacyjny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy