Reklama

Reklama

Lublin: Miasto uhonoruje gwiazdy lubelskiego sportu? Radny zaproponował utworzenie specjalnego miejsca

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Miasto uhonoruje gwiazdy lubelskiego sportu? Radny zaproponował utworzenie specjalnego miejsca - Zdjęcie główne

Radny zaproponował, żeby Aleja powstała pod Aqua Lublin | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Utworzenie Alei Gwiazd Lubelskiego Sportu zaproponował radny miejski Dariusz Sadowski. W ten sposób mieliby zostać uhonorowani wybitni, lubelscy sportowcy. Władze miasta odpowiedziały już na propozycję radnego.

Reklama

Radny miejski Dariusz Sadowski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację, w której zaproponował utworzenie Alei Gwiazd Lubelskiego Sportu. 

- Nie jest to nowa idea, wręcz przeciwnie, była wiele razy dyskutowana. Ostatnio w grupie osób, pasjonatów lubelskiego sportu, zastanawialiśmy się jak uhonorować i zachować pamięć o wybitnych lubelskich sportowcach, którzy na przestrzeni lat, na krajowych i światowych arenach godnie reprezentowali nasze miasto. Wydaje się, że ufundowanie trwałego znaku w przestrzeni Lublina byłoby ze wszech miar wskazane - napisał Dariusz Sadowski.

Dalej wyjaśnił, że z rozważań zrodził się projekt. Opisał, że miałaby być to Aleja Gwiazd, czyli gwiazdy z nazwiskami sportowców i nazwą dyscypliny (ewentualnie z tabliczkami fundatorów), wtopione w kamienne płyty, zgodnie ze stylistyką miejsca. Wszystko miałoby powstać na placu przed "kulą" przy aquparku Aqua Lublin.

- Wydaje się on lokalizacją optymalną z kilku powodów: teren zlokalizowany w centralnej części obiektów sportowych, w pełni zagospodarowany, co gwarantuje trwałość projektu i jego ekspozycji w terenie, stosunkowo niskie koszty montażu i aranżacji, lokalizacja na trasie od Dworca Metropolitalnego do Śródmieścia, co daje szansę, że miejsce to stanie się jedną z atrakcji turystycznych Lublina - przekonuje radny.

W skład kapituły wybierającej sportowców do uhonorowania, weszliby: przedstawiciele władz miasta i regionu, Rady Sportu Miasta Lublin, lubelskich mediów, MOSiR Bystrzyca sp. z o.o., Centrum Historii Sportu, partnera/partnerów strategicznych. 

Z kolei wybrana organizacja pozarządowa, np. jedna z już działających fundacji, byłaby odpowiedzialna za sprawy finansowe i realizację projektu. - Taka formuła umożliwiłaby współfinansowanie projektu ze środków zewnętrznych np. dotacji - uzasadnia Sadowski.

Dodal również, że partnerem strategicznym mogłaby być organizacja, która zadeklaruje wsparcie finansowe przy pierwszym etapie. Jako pierwszy etap projektu, radny zaproponował przyznannie gwiazd dla dziesięciu osób, wybitnych sportowcców z grona olimpijczyków i ikon lubelskie sportu oraz nadanie nazwy placu w drodze uchwały Rady Miasta Lublin. Po realizacji I etapu sukcesywne przyznawanie wyróżnień miałoby być realizowane w miarę napływu wniosków i możliwośći finansowych.

W odpowiedzi Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin napisał, że Lublin podejmuje szereg działań, mających upamiętnienić osoby zasłużon.

- Ma to miejsce np. podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych i naukowych, czy poprzez nazewnictwo ulic, placów i obiektów użyteczności publicznej. Aktualnie rozważamy możliwość upamiętnienia takich osób w przestrzeni lubelskich parków. Do tego celu potrzebne jest dopracowanie szczegółowej procedury, w tym kryteriów wyłaniania nazwisk osób wskazanych do upamiętnienia i uzyskanie ewentualnych zgód np. Konserwatora Zabytków - napisał Andrzej Wojewódzki.

Odniósł się również do samego pomysłu utworzenia Alei Gwiazd Lubelskiego Sportu. Przekazał, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, przy którym działa Centrum Historii Sportu, w ramach obchodów swojego 60-lecia pracuje obecnie nad koncepcją upamiętnienia lubelskich sportowców. Dodał, że Lublin od wielu lat wspiera także zdolnych aktywnych sportowców, którzy reprezentują Kluby działające w mieście. Przyznawane są nagrody zawodnikom w kategoriach seniorów, młodzieżowców i juniorów, trenerom oraz innym osobom wyróżniającym się w działalności sportowej, zasłużonym w osiąganiu wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

Sposób uhonorowania najlepszych sportowców określony jest uchwałą Rady Miasta w sprawie ustanowienia Nagród Miasta Lublin w dziedzinie sportu.

- Wskazanym jest zatem rozważenie możliwości wykorzystania funkcjonującej już uchwały i podjęcie działań zmierzających do dodania do jej zapisów tego szczególnego wyróżnienia, jakim byłoby umieszczenie imienia i nazwiska w Alei Gwiazd Lubelskiego Sportu. W zakresie stworzenia zasad właściwym podmiotem mogłaby być działająca przy Prezydencie Miasta Lublin Rada Sportu, która skupia wielu znamienitych przedstawicieli środowiska sportowego - podsumowuje sekretarz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy