Reklama

Reklama

Lublin: Miasto rozplanowuje dolinę rzeki Bystrzycy. Ruszyły konsultacje planistyczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Miasto rozplanowuje dolinę rzeki Bystrzycy. Ruszyły konsultacje planistyczne - Zdjęcie główne

Miasto rozplanowuje dolinę rzeki Bystrzycy. Ruszyły konsultacje planistyczne | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaczyna się ponowne wyłożenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic rzeki Bystrzycy oraz rejonu węzła ekologicznego przy ujściu rzek Czerniejówki i Czechówki do Bystrzycy.

Reklama

Obszary opracowania projektu planu dotyczą terenów o łącznej powierzchni blisko 100 ha, w tymok. 26 ha – obszar w rejonie ul. Rusałki oraz ok. 73 ha obszar pomiędzy: al. Unii Lubelskiej, al. Tysiącleciaul. Mełgiewską i rz. Bystrzycą. Tereny te są u zbiegu dolin rzecznych Bystrzycy oraz jej  dopływów - rzeki Czerniejówki i Czechówki, stanowiących przedpole widokowe i ekspozycyjne Starego Miasta i Śródmieścia Lublina. Propozycja planu uwzględnia ochronę walorów krajobrazowych i historycznych terenu, spełniając jednocześnie ważne funkcje klimatyczne (w tym adaptacyjne), o czym mowa w „Planie adaptacji do zmian klimatu dla miasta Lublin do roku 2030”. Dominujące sposoby zagospodarowania to nadal obszary przestrzeni otwartych, dotychczas w znacznym stopniu niezabudowanePomiędzy al. Piłsudskiego a ul. Rusałka oraz na obszarze położonym między rzeką Bystrzycą a al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia zlokalizowane są obecnie Rodzinne Ogrody Działkowe.

Pierwsza wersja projektu planu miejscowego była wykładana do wglądu publicznego w 2016 roku, a większość złożonych wówczas uwag została uwzględniona. Z kolei uchwalenie nowej edycji Studium w lipcu 2019 r. pozwoliło na kontynuację prac nad projektem planu w sposób wynikający z ustaleń tego dokumentu, w tym z nowym podejściem do kształtowania terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Poprzednia wersja Studium z 2000 roku nie odnosiła się do tej funkcji.

- Ogrody działkowe są ważnym elementem przestrzeni miasta, dlatego projekt planu adaptuje istniejące ogrody dla rekreacyjnych potrzeb lokalnej społeczności. Kontynuowanie prac nad prezentowanym projektem planu zagospodarowania było możliwe dzięki uchwalonemu w 2019 roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, które zawiera zapisy wprost chroniące te tereny jako trwale zielone i związane z wypoczynkiem. Teren doliny Bystrzycy powinien służyć wszystkim mieszkańcom, co wymaga właściwego przeznaczenia i zabezpieczenia doliny rzeki w dokumentach planistycznych. Publikowany projekt planu to drugi z obszarów poświęconych dolinie rzeki Bystrzycy, który w tym miesiącu prezentujemy i przekazujemy pod publiczną dyskusję - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Około 80% terenów opracowania to różne rodzaje terenów zieleni urządzonejw tym zieleni działkowej oraz tereny zieleni urządzonej z usługamiProjekt przewiduje m.in. zakaz lokalizacji obiektów przesłaniających ekspozycję Starego Miasta, a dopuszcza lokalizac funkcji związanych z zaspokojeniem wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa, przy jednoczesnej ochronie środowiska i przyrody, poprawie warunków klimatycznych i kształtowaniu przyjaznego otoczenia człowieka. Wszelkie ograniczenia w zagospodarowaniu i dopuszczenia mają na celu podkreślenie wartości ekspozycyjnych obszaru.

Oprócz tego, rozpoczyna się drugie wyłożenie projektu planu zagospodarowania dla rejonu ulic Zelwerowicza - Koncertowa. Projekt planu wyznacza zabudowę jednorodzinną na obszarze od ul. Poligonowej do Dereckiego, zaś na odcinku od ul. Dereckiego do ul. Koncertowej zabudowę wielorodzinną, sankcjonując obecne przeznaczenie terenu. W pobliżu skrzyżowania ul. Koncertowej z ul. Zelwerowicza rezerwuje tereny przeznaczane pod usługi. Struktura przestrzeni uzupełniona jest o zapisy wprowadzające zieleń urządzoną. Najistotniejsze zmiany wprowadzone do projektu planu po pierwszym wyłożeniu obejmują tereny zabudowy jednorodzinnej, gdzie został zmieniony układ komunikacyjny obsługujący nowe tereny inwestycyjne. W nawiązaniu do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego doprecyzowane zostały również zapisy dotyczące terenów zieleni urządzonej i Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

Kolejne projekty, z którymi można się zapoznać to zmiany planów zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Pielęgniarek, gdzie na wniosek parafii ciąg pieszy przewidziany jest jako pieszojezdny oraz ulicy Głębokiej i Sowińskiego. Tutaj, pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym i stacją paliw nowa propozycja dopuszcza rozszerzenie katalogu funkcji usługowych na m.in. hotel, akademik oraz ureguluje obsługę komunikacyjną dla tego terenu poprzez istniejący zjazd z ul. Głębokiej.
 
- Etap wyłożenia propozycji planów potrwa do 31 marca. Dyskusja publiczna w sprawie rejonu ul. Zelwerowicza - Koncertowa zaplanowana jest na 23 marca, dla rejonu ul. Pielęgniarek oraz Głębokiej i Sowińskiego na 24 marca, zaś w sprawie propozycji dla doliny rzeki Bystrzycy na 25 marca. Na uwagi wszystkich zainteresowanych czekamy do 15 kwietnia - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Jednocześnie informujemy, że w związku z koniecznością uzupełnienia dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej termin wyłożenia do wglądu publicznego projektów zmian planów zagospodarowania dla rejonów ulic Spółdzielczości Pracy i Strzeszewskiego został przedłużony 21 na 30 marca, a termin składnia uwag z 5 na 14 kwietnia.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy