Reklama

Reklama

Lublin: Miasto przebuduje DK "Kolejarz". Wiadomo, co tam powstanie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto przebuduje DK "Kolejarz". Wiadomo, co tam powstanie - Zdjęcie główne

Dom Kultury "Kolejarz" przy ul. Kunickiego w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dom Kultury "Kolejarz” zmieni się w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Przejdzie przebudowę, po której zostanie siedzibą teatru dla dzieci, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz świetlicy środowiskowej.

Reklama

Miejsce dla dzieci i młodzieży

 
Miasto ogłosiło postępowanie na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla nowej miejskiej inwestycji, którą jest przebudowa Domu Kultury "Kolejarz" przy ul. Kunickiego.
 
- Budynek Domu Kultury "Kolejarz" przy ulicy Kunickiego to miejsce charakterystyczne nie tylko dla samej dzielnicy, ale również całego kulturalnego Lublina. Budowa Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży przywróci potencjał i znaczenie temu miejscu. W budynku Domu Kultury powstanie nowoczesna instytucja, dedykowana przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Znajdzie się w nim bardzo potrzebna, profesjonalna siedziba dla Teatru im. H. Ch. Andersena, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w nowej odsłonie wraz z jednostką zajmującą się edukacją estetyczną, a także świetlica dla dzieci i młodzieży. Opracowanie dokumentacji będzie pierwszym etapem nowej inwestycji. Termin realizacji tego dużego i istotnego z punktu widzenia Miasta przedsięwzięcia będzie uzależniony od pozyskania na ten cel środków z funduszy zewnętrznych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 

Teatr im. H. Ch. Andersena

 
Po rozbudowie w budynku znajdą się: duża sala widowiskowa ze sceną o wymiarach 12 m x 12 m, czterema zapadniami, dwiema kieszeniami i rampą oraz z widownią na minimum 300 miejsc; sala kameralna z małą mobilną sceną, która pomieści minimum 100 widzów; systemy nagłośnienia i oświetlenia; kabiny elektro-akustyczne do obsługi spektakli, dwa pomieszczenia dla realizatorów przy obu scenach; magazyny scen oraz główna sala prób. Niezbędne będzie wyposażenie sali widowiskowej w śluzę akustyczną, tak by była możliwość prezentacji widowisk na obu salach jednocześnie. W teatrze zostaną zabezpieczone również przestrzenie dla widzów: wejście główne dla gości i dostępne dla dużych grup, w tym osób z niepełnosprawnościami; foyer – ogólnodostępne centralne miejsce teatru z wejściami do obu sal, zaprojektowane na minimum 400 osób. Ponadto kasa i punkt obsługi widza, kawiarnia wraz z zapleczem, przestrzeń wystaw czasowych, która podobnie jak kawiarnia może stanowić integralną część foyer, sala wielofunkcyjna dla prób czytanych czy edukacji artystycznej, a także szatnie i toalety dla widzów oraz inne pomieszczenia podręczne.
 
Projekt powinien uwzględniać jeszcze zaplecza dla około 70-osobowego zespołu pracowników, w tym pomieszczenia aktorskie – 4 garderoby przy obu salach z węzłami sanitarnymi, charakteryzatornię oraz poczekalnię dla aktorów, czyli tzw. green room. Ponadto konieczne będą pomieszczenia techniczne i magazyny, jak m.in. modelarnia, farbiarnia, pracownia krawiecka, mechanizatornia, malarnia, stolarnia, pralnia, magazyn techniczny i pomieszczenia technologiczne, w tym serwerownia, rozdzielnia elektryczna i centrala wentylacyjna oraz pokój socjalny dla pracowników techniki scenicznej. Planowane jest też miejsce do tworzenia i bieżących napraw dekoracji, tak by kostiumy i lalki były wykonywane i przechowywane w budynku, podręczny magazyn dekoracji na potrzeby granego aktualnie spektaklu, magazyny lalek, kostiumów, sprzętu oświetleniowego i elektroakustycznego, oraz jeżeli warunki lokalizacyjne na to pozwolą, duży magazyn dekoracji o powierzchni co najmniej 800 m2, do przechowywania dekoracji niewykorzystywanych na bieżąco.
 
 
Natomiast część administracyjna teatru powinna być w miejscu dostępnym dla pracowników oraz gości. Złoży się na nią m.in. sekretariat, gabinet dyrektora, pokoje kierowników działu administracyjnego, technicznego i literackiego, księgowości, kadr, organizacji widowni, działu edukacji kulturalnej, promocji i marketingu, sala konferencyjna i archiwum. Oprócz tego pomieszczenia socjalne dla pracowników wraz z zapleczem kuchennym, toalety oraz minimum 6 pokoi o standardzie hotelowym z aneksem kuchennym i łazienkami dla realizatorów spektakli w okresie prób oraz artystów gościnnych. Przy wejściu technicznym do teatru należy uwzględnić również portiernię z pomieszczeniem dla ochrony, z monitoringiem. Dokumentacja ma zakładać także budowę dźwigów towarowo-osobowych przeznaczonych do transportu scenografii oraz zapewnić warunki niezbędne do korzystania z obiektu przez osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności poruszające się na wózkach.
 
Na zewnątrz wykonawca powinien zaprojektować miejsca parkingowe dla 2 autokarów, ciężarówki oraz około 30 miejsc postojowych dla widzów oraz pracowników teatru.
 

Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego

 
Z kolei funkcjonująca w Domu Kultury "Kolejarz” filia nr 7 MBP ma kolekcje z historii kolei. Posiada bogaty księgozbiór o sztuce ludowej, w tym jako jedyna w Lublinie zbiór 55 tomów "Dzieł wszystkich” Oskara Kolberga. W bibliotece znajdują się również książki o teatrze, które będą pomocą przy tworzeniu działań teatralnych.
 
Filia będzie na parterze budynku, z niezależnym wejściem, dostosowana do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W nowym obiekcie, oprócz siedziby biblioteki znajdzie się także Ilustratornia/Sztuka Książki – Pracownia Edukacji Artystycznej i Działań Twórczych. Będzie to autonomiczna jednostka zajmująca się edukacją estetyczną, gromadzeniem zbiorów graficznych na różnych nośnikach, będących bazą do działań promujących sztukę książki. Program tej placówki skierowany będzie do dzieci i młodzieży, ale również dorosłych i środowiska akademickiego.
 
Wymagana powierzchnia, która umożliwi realizację takich działań to minimum 500 m2, z czego na wypożyczalnię dla dorosłych z księgozbiorem i ofertą prasy potrzeba około 150 m2, zaś na wypożyczalnię dla dzieci około 100 m2. Z kolei na potrzeby ilustratornii konieczne będzie około 150 m2. Mają być one wykorzystane na urządzenie dwóch sal warsztatowych wyposażonych w mobilne ściany i systemy wystawiennicze, stoły i krzesła, regały z szufladami umożliwiające segregację materiałów oraz sprzęty multimedialne dla warsztatów artystycznych. Oprócz tego na potrzeby działalności filii miejskiej biblioteki powinny się znaleźć magazyn, pomieszczenie do przechowywania sztalug, fotoram, plakatów i prac plastycznych, pomieszczenia socjalne i toalety.
 

Świetlica środowiskowa "Pracownia Kreatywna”

 
Świetlica ma być miejscem do obcowania z kulturą oraz wspólnego spotkania. Przewidywana powierzchnia na działania z tego zakresu to minimum 100 m2. Powinna się tam znaleźć sala edukacji kulturalnej, pomieszczenia administracyjno-socjalne, szatnia oraz sanitariaty. Przestrzeń powinna być zaprojektowana, aby umożliwić działanie np. monitorów interaktywnych, a także organizację około 10 stanowisk warsztatowych wyposażonych m.in. w laptopy wraz z urządzeniami peryferyjnymi. Ważne jest również zapewnienie niezależnego wejścia.
 
 
Ostateczny kształt całego obiektu będzie znany dopiero po opracowaniu wstępnego projektu architektoniczno-budowlanego, kiedy to okaże się co będzie możliwe do zaprojektowania, biorąc pod uwagę gabaryty działki i inne uwarunkowania. Wyłoniony w postępowaniu w trybie negocjacji z ogłoszenia wykonawca będzie miał 4 miesiące od daty zawarcia umowy na opracowanie wstępnego projektu architektoniczno-budowlanego dla przebudowy Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży, a następnie 6 miesięcy m.in. na projekt budowlany i projekt rozbiórek. Projekty wykonawcze, technologiczne oraz pozostałe opracowania powinny powstać w ciągu następnych 8 miesięcy. Wykonawca będzie również zobowiązany do pełnienia kompleksowych nadzorów autorskich przez cały czas trwania robót budowlanych, aż do zgłoszenia gotowości do odbioru końcowego.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy