Reklama

Reklama

Lublin: Uczniowie stworzą koncepcję szkolnych domów kultury

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Uczniowie stworzą koncepcję szkolnych domów kultury - Zdjęcie główne

Uczniowie stworzą koncepcję szkolnych domów kultury | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto realizuje projekt "Przestrzenie Kreatywne" w ramach których uczniowie szkół będą mogli stworzyć koncepcję miejsca na odpoczynek, spotkania i rozwijania zainteresowań. Takie miejsca mają znajdować się w szkole i pełnić rolę szkolnych domów kultury. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany.

Reklama

"Przestrzenie Kreatywne” to nowy miejski projekt mający wspierać dziecięcą kreatywność oraz ukierunkować ją na inicjowanie i kształtowanie zmian w najbliższym otoczeniu dzieci. Do projektu zaproszone są szkoły, które biorą udział w projekcie "Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Przy współpracy z Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle, w szkołach powstaną miejsca odpoczynku, spotkań z rówieśnikami i sprzyjające rozwojowi zainteresowań, zgodnie z oczekiwaniami uczniów.

- Program realizuje założenia wynikające z aplikacji Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, oddając całkowicie kształtowanie swojego najbliższego otoczenia młodzieży. Dzięki tworzeniu sprzyjających warunków do rozwoju, pomagamy młodym ludziom obudzić zdolności twórczego i kreatywnego myślenia. Liczymy na to, że w wyniku projektu szkoły otworzą się na współpracę z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, animatorami, artystami oraz lokalnym biznesem. To doskonały przykład współpracy międzysektorowej, na którą kładzie nacisk Strategia Lublin 2030 - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

"Przestrzenie Kreatywne” to miejsca, które mają sprzyjać pobudzaniu kreatywności dzieci i młodzieży. Uczniowie wraz z nauczycielami, artystami i przedsiębiorcami będącymi partnerami projektu, mają wspólnie przearanżować szkolne przestrzenie i sprawić, żeby był innowacyjne i sprzyjające współpracy i kreatywnym aktywnościom.

Wszystkie zainteresowane szkoły podstawowe, zakwalifikowane do udziału w projekcie, będą miały możliwość stworzenia własnej koncepcji na realizację "Przestrzeni" w swojej placówce. Wszystko poprzedzone serią spotkań i prezentacji dotyczących możliwości zmian. Koncepcja, ujęta w formę graficzną i opisową, będzie przedstawiać propozycję zmian tych miejsc w szkole, które uczniowie uznają za kluczowe.

- Kształtowanie u dzieci i młodzieży cech, które składają się na kreatywną postawę, to podstawowy warunek ich rozwoju i sukcesu na każdym etapie życia. Jest to ważny proces, wymagający konsekwentnych działań ze strony Miasta, szkół czy rodziców. Dlatego cieszymy się, że możemy zaproponować uczniom nową formę kreatywności. Tworząc w szkołach „Przestrzenie Kreatywne”, będą w nieszablonowy sposób rozwijać swoje pasje, zainteresowania i spotykać się z rówieśnikami współpracując na rzecz osiągnięcia wspólnego celu - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

W efekcie powstaną tzw. wyspy kreatywne, czyli wyodrębnione obszary tematyczne, w których uczeń w wolnym czasie może na przykład oddać się swojej pasji. Całość dopełnią szkolne korytarze i sale lekcyjne, które swoim wyglądem mają zachęcać do aktywnego spędzania w nich czasu. W takich miejscach planowane są również spotkania i warsztaty rozwijające kreatywność uczniów, jak również działania edukacyjno-kulturalne "Przestrzenie Kreatywne” mają umożliwić uczniom klas starszych np. wzięcie udziału w cyklu warsztatów pt. "Od kreatywności do przedsiębiorczości”, prowadzonych przez mentorów z sektora biznesu i kultury.

- Zarówno z inicjatyw wyłonionych w ramach projektu „Szkolnych Budżetów Obywatelskich”, jak również z opinii respondentów w Strategii Lublin 2030, jasno wynika, że młodzież często wskazuje na brak przyjaznej przestrzeni w miejscu, w którym przebywa większość dnia, czyli w szkole. Staramy się takie miejsca wspólnie z nimi zaplanować i tak zorganizować, by jakość spędzanego tam czasu była jak najwyższa - mówi Alina Januszczyk, prezes Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.

W czerwcu w trakcie wydarzenia podsumowującego projekt "Przedsięniorcze Dzieciaki", zostanie ogłoszona zwycięska koncepcja. Zostanie wtedy wręczony voucher na jej wykonanie i przeprowadzenie warsztatów kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Te zadania przeprowadzone zostaną przez Fundację Kultury Audiowizualnej Beetle.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy