Reklama

Reklama

Lublin: Miasto odwiedza mniej turystów. Podsumowano dane za 2021 rok

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto odwiedza mniej turystów. Podsumowano dane za 2021 rok - Zdjęcie główne

Jedna z atrakcji w mieście - pokaz na fontannie mutlimedialnej na Placu Litewskim | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miasta Lublin podsumował 2021 rok pod względem turystyki. Z powodu trwających niemal pół roku pandemicznych ograniczeń i ryzyka związanego z podróżowaniem, w 2021 roku Lublin odwiedziło o ok. 15% mniej osób niż w roku poprzednim. Zauważono wzrost liczby młodych ludzi odwiedzających miasto.

Reklama

- Dynamiczna sytuacja społeczna i gospodarcza, jakiej doświadczyliśmy w poprzednim roku, znalazła odzwierciedlenie w danych statystycznych dotyczących ruchu turystycznego w Lublinie. Podsumowanie roku 2021 roku jasno pokazuje, że nasze miasto staje się coraz bardziej popularne, jako miejsce odpoczynku wybierane przez młodych. To ciekawy i ważny trend ze względu na zbliżający się 2023 rok, kiedy, jako pierwsze miasto w Polsce, będziemy Europejską Stolicą Młodzieży. Wspólnie kształtując politykę młodzieżową dbamy o to, by Lublin stawał się atrakcyjnym miejscem spotkań także dla osób młodych przyjeżdżających tu w roli turystów - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Z danych przedstawiających ruch turystyczny wynika, że w zeszłym roku Lublin odwiedziło 388 tys. osób, a cały Lubelski Obszar Metropolitalny 515 tys. W obu przypadkach jest to ok. 15% mniej niż w roku poprzednim. Turyści i odwiedzający z Polski stanowili 86% wszystkich, którzy zdecydowali się na wizytę w Lublinie. Tak jak w 2020 t., miasto najchęyniej odwiedzali mieszkańcy województw ościennych: mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Wśród zagranicznych turystów i odwiedzających niezmiennie w pierwszej trójce plasują się obywatele Ukrainy, Izraela i Niemiec, a na kolejnych miejscach: Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Białorusi.

Natomiast nowym trendem w ruchu turystycznym w Lublinie jest wzrost liczby turystów i podróżujących poniżej 35. roku życia. To 36% wszystkich turystów i odwiedzających w 2021 roku, gdy jeszcze w 2020 roku, większość stanowiły osoby wieku 36-45 oraz 46-55 lat. Osoby, które pozostają na jeden dzień to 42% wszystkich podróżnych. Ze danych wynika, że liczba odwiedzających krajowych i zagranicznych powróciła do stanu z 2019 roku. Mimo, że zauważany jest spadek liczby turystów, wydłużył się czas ich pobytu w Lublinie. O ile jeszcze w 2020 roku zwykle pozostawali w mieście na 2 dni, w 2021 roku było to już 3-5 dni. W tym czasie chętnie odwiedzili przede wszystkim Stare Miasto, Zamek Lubelski, Plac Litewski, Ogród Saski, Bazylikę oo. Dominikanów i Centrum Spotkania Kultur.

- Lockdown, który obowiązywał w Polsce przez pięć pierwszych miesięcy roku, miał ogromny wpływ na obniżenie mobilności turystów i odwiedzających nie tylko w naszym mieście, ale także w całym kraju. Ograniczenia w transporcie, noclegach i gastronomii sprawiły, że do Lublina mogło przyjechać nawet 85 tys. turystów mniej, niż wynika to z szacunków na podstawie tendencji w latach poprzednich - mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Lublin.

Tak dokładne ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych turystów i odwiedzających.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy