Reklama

Lublin kwitnie na wiosnę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Lublin kwitnie na wiosnę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasze miasto rozkwitnie dzięki nowym kompozycjom kwiatowym na siedmiu rondach, nasadzonym jesienią roślinom cebulowym w pasach drogowych, a także dzięki rabatom kwiatowym z bratków w pasach zieleni i Ogrodzie Saskim. Nowością w tym roku będą 33 konstrukcje w kształcie kwiatowych piramid z różowych pelargonii, które pojawią się między innymi na Krakowskim Przedmieściu.

Po podjęciu działań związanych z pozimowym oczyszczaniem Lublina miasto przystąpi do prac mających na celu poprawę estetyki ulic i skwerów, które zakwitną różnorodnymi kompozycjami kwiatowymi.

Obsadzone pelargonią bluszczolistną w kolorze różowym i jasnozielonymi liśćmi wilca 33 kompozycje kwiatowe pojawią się m.in. na Krakowskim Przedmieściu, pl. Wolności, ul. Królewskiej i przy Zamku Lubelskim. Małe piramidy kwiatowe zostaną ustawione m.in. w okolicy skrzyżowania al. Racławickie i ul. Lipowej, wzdłuż krakowskiego Przedmieścia od. ul. Wieniawskiej do ul. Ewangelickiej, przy ul. Chopina, ul. Narutowicza czy po stronie III LO im. Unii Lubelskiej na Placu Wolności.

Zarząd Dróg i Mostów ozdobi kwiatami także 90 ulicznych latarni, w takich lokalizacjach jak: ul. Krakowskie Przedmieście – deptak, ul. Królewska i Plac Zamkowy. Duże donice obsadzone pelargonią angielską w kolorze łososiowym z ciemnym oczkiem, w ilości 3 sztuk, obsadzone zostaną na Placu Łokietka. 4 duże piramidy kwietnikowe obsadzone czerwonymi pelargoniami pojawią się przed Ratuszem (2 szt.), Trybunałem Koronnym (2 szt) oraz Zamku Lubelskim (6 szt.). 246 szt. donic ustawionych na płotkach wzdłuż ul. Lubartowskiej ozdobią to miejsce różowymi pelargoniami, które zostaną uzupełnione brązowo listną komarzycą i rozplenicą. Podobne kompozycje pojawią się w pasie rozdziału przy al. Jana Pawła II (135 szt.) - wraz z pelargonią posadzone zostaną jasnozielone wilce.

Siedem rond zlokalizowanych w różnych częściach miasta ozdobi Lublin m.in. kolorami różu, pomarańczu, czerwieni i bieli, srebra oraz zieleni, a także elementami fioletu, żółtego i niebieskiego. Łącznie na lubelskich rondach pojawi się blisko 25 tysięcy sztuk różnorodnych kwiatów i roślin ozdobnych. Będą to głównie begonie, aksamitki, pacioreczniki, heliotropy, irezyny. 

Niebawem zakwitną także rośliny cebulowe, które jesienią wysadzono na al. Solidarności przy skrzyżowaniu z ul. Dolną 3 Maja oraz Lubomelską. Pojawią się tu krokusy i narcyzy – łącznie 33 tys. szt. cebulek na 840 m². Posadzone zostały w pasach 1m x 35 m. Kolejne 12 tys. szt. zakwitnie na skwerze im. L. Kaczyńskiego przy Centrum Kultury oraz na skarpach przy Zamku.

Wydział Gospodarki Komunalnej wykona standardowe rabaty kwiatowe z różnokolorowych bratków, które ozdobią Park Bronowice i ul. Krochmalną. Na skwerze im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pomiędzy ul. Lotniczą a ul. Krańcową kolorystyka roślin do wykonania obsady opierać się będzie na barwach narodowych.

Na terenie Ogrodu Saskiego o powierzchni ponad 12 ha obecnie jest posadzonych blisko 88 tys. szt. roślin cebulowych, które co roku rozkwitają na przełomie marca i kwietnia. Są to m. in.: tulipany, narcyzy, hiacynty i szafirki. Rośliny te rozmieszczone są na terenie całego ogrodu w formie swobodnych, naturalistycznych aranżacji nawiązujących do krajobrazowego charakteru ogrodu. Dodatkowo, każdego roku jest wykonywana wiosenna rabata z roślin sezonowych – jednorocznych, czyli bratków.

Ze względu na reprezentacyjną funkcję oraz uwarunkowania historyczne ogrodu, od momentu jego założenia w 1837 roku, znajdują się tu róże parkowe w wielu odmianach. Obecnie w parku jest 790 m2 różanek. Planowane jest wykonanie rabat z róż o powierzchni 500 m2.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE