Reklama

Reklama

Lublin: KUL podsumowuje rok. Uczelnia wskazuje problemy i snuje plany

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: KUL podsumowuje rok. Uczelnia wskazuje problemy i snuje plany - Zdjęcie główne

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II posumował 2021 rok. Głównym problemem były ograniczenia związane z pandemią, czyli zdalna nauka. Jednocześnie uczelnia zaczęła w tym roku prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego.

Reklama

- Kontynuacja prac nad utworzeniem kierunku lekarskiego, rozwój badań naukowych, dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb społecznych, inwestycje technologiczne i infrastrukturalne, wyzwania związane z pandemią, to główne zdania do realizacji w 2022 r. - poinformował ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Rektor podkreślił, że w mijającym roku głównym problemem funkcjonowania uczelni, była pandemia i związane z nią ograniczenia. Chodzi o konieczność prowadzenia zdalnych zajęć. - Nie było problemów technicznych, ale brak obecności w murach uczelni studentów i wykładowców, jest zawsze jakąś startą dla życia akademickiego i rozwoju. Z prognoz epidemiologów wynika, że będzie to także wzywaniem w nowym roku - dodał.

Przypomniał też, że w 2021 r. KUL był inicjatorem Areopagu Uniwersytetów, czyli cyklu debat z udziałem rektorów i ekspertów: KUL, UW, UJ, UAM. Inauguracja tego wydarzenia odbyła się w październiku w Lublinie, a debata podsumowująca planowana jest na 10 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim.

- W kończącym się roku poszerzaliśmy współpracę z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz instytucjami naukowymi, kulturalnymi. Rozpoczęliśmy prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego, które będą kontynuowane, tak by mógł on ruszyć w 2023 r. Dostosowywaliśmy naszą ofertę do potrzeb rynku pracy i zainteresowań kandydatów na studia, stąd m.in. uruchomienie kryminologii. Powołana została Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji. Dzięki porozumieniu ze Stałym Przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Agencjach Wyspecjalizowanych w Wiedniu, nasi studenci mogą odbywać tam staże - powiedział rektor KUL.

Wśród przeprowadzonych ważnych inicjatyw wymienił też otwarcie na KUL Centrum Młodzieżowego Erasmus + Hub. Przekazał, że w 2022 r. będą kontynuuowane prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego, w styczniu planowane jest złożenie w Państwowej Komisji Akredytacyjnej dokumentację w tej sprawie. Trwają również prace nad utworzeniem na KUL, na początku roku, Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków.

- Będziemy kontynuowali proces wdrażania nowych technologii, w tym komunikacyjnych oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury uniwersytetu. Rozpoczniemy rekrutację na kursy i studia dedykowana dla Polonii i Polaków za granicą. Planujemy organizację kongresu dotyczącego wyzwań Kościoła w Polsce. Uniwersytet będzie otwarty na projekty oraz inicjatywy pracowników naukowych i studentów, chcemy stwarzać jak najlepsze warunki do ich rozwoju - podkreślił rektor, dodając, że kontynuowane będą studia stacjonarne dla osadzonych w lubelskiej jednostce penitencjarnej.

Poza tym, uczelnia planuje prezentację szkół duchowości chrześcijańskiej, wspólnot i ruchów katolickich. - Wzrasta liczba członków Bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa i osób adorujących Najświętszy Sakrament oraz uczestniczących w całonocnej adoracji w pierwsze czwartki miesiąca - poinformował rektor KUL.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy