Reklama

Reklama

Lublin: KUL będzie kształcił lekarzy. Rektor uczelni: Utworzenie medycyny to dopełnienie historii uniwersytetu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: KUL będzie kształcił lekarzy. Rektor uczelni: Utworzenie medycyny to dopełnienie historii uniwersytetu - Zdjęcie główne

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicki Uniwersytet Lubelski rozpocznie kształcenie przyszłych lekarzy. W rocznicę powstania uczelni powołany został Konwent na rzecz utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na KUL.

Reklama

Konwent wesprze rozwój medycyny

Deklaracja przystąpienia do Konwentu została podpisana przez przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciecha Załuskę oraz dyrektorów szpitali. Celem Konwentu jest wspieranie rozwoju medycyny na KUL. Podpisany został również list intencyjny w sprawie utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego. W liście wyrażono wolę wsparcia merytorycznego i organizacyjnego, m.in. poprzez działania na rzecz stworzenia odpowiedniej bazy klinicznej czy organizacji praktyk studenckich.

Wsparcie finansowe, dla powstania nowego kierunku wyraził wiceminister zdrowia Piotr Bromber. - Zwiększanie od kilku lat liczby miejsc na kierunkach medycznych to ważny krok do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków - powiedział wiceminister.

- Utworzenie medycyny to dopełnienie historii uniwersytetu - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Cielesność i duchowość

List intencyjny został podpisany 8 grudnia, czyli w rocznicę inauguracji działalności uniwersytetu. Uczelnia podkreśla, że jest to urzeczywistnienie, po ponad 100 latach, zamierzeń założyciela uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego, który chciał, by uniwersytet katolicki prowadził kształcenie w jak najszerszym zakresie. Z kolei jak podkreślił Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik - powołanie jesienią 1918 roku uniwersytetu katolickiego było odważną decyzją, która w perspektywie przyniosła piękne owoce.

Idea ks. Radziszewskiego została podjęta kilkanaście lat po jego śmierci, ale zaawansowane przygotowania do powstania medycyny przerwała II wojna światowa. Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że prace nad utworzeniem kierunków medycznych na KUL rozpoczęto ponownie przed kilku laty, w pierwszym etapie uruchomiono kształcenie na pielęgniarstwie i położnictwie.

Rektor dodał też, że utworzenie medycyny stanowi również nawiązanie do klasycznego modelu uniwersytetu. - Na klasyczny uniwersytet składały się cztery dziedziny nauki: teologia, filozofia, prawo i właśnie medycyna - przypominał ks. prof. Kalinowski.

Kształcenie lekarzy prowadzi wiele uniwersytetów katolickich, szpitalem klinicznym mediolańskiego Uniwersytetu Najświętszego Serca jest Poliklinika Gemelli, która obejmuje opieką medyczną również papieży.

- Chcemy, by przyszli absolwenci naszej medycyny potrafili patrzeć na człowieka holistycznie, uwzględniając zarówno jego naturę cielesną, jak i duchową, a także godność osoby ludzkiej - tłumaczy dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL, rzecznik prasowy uczelni.

Brakuje lekarzy

Oprócz tego, według szacunków Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy. - Doświadczam tych braków na co dzień - potwierdza prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, jednego ze szpitali, które będą współpracować z KUL przy prowadzeniu studiów medycznych.

Kształcenie lekarzy ma odbywać się pod kątem personalizacji działań medycznych czyli stosowania nowoczesnej diagnostyki i terapii dla konkretnego pacjenta. Kierunek będzie prowadzony w kampusie na Poczekajce, w oparciu o istniejące m.in. laboratoria. kierunek ma rusyć jesienią 2023 roku. Początkowo będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest też uruchomienie medycyny w języku angielskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy