Reklama

Reklama

Lublin: Kościół Akademicki KUL odprawi msze w języku ukraińskim

Opublikowano: ndz, 28 lis 2021 07:46
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lublin: Kościół Akademicki KUL odprawi msze w języku ukraińskim - Zdjęcie główne

Kościół Akademicki KUL odprawi msze w języku ukraińskim | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Kościele Akademickim KUL będą odbywać się msze święte w języku ukraińskim. - Kodeks prawa kanonicznego nakłada na biskupa i proboszcza obowiązek troski o wszystkich ludzi zwłaszcza innych obrządków i innych narodowości - wyjaśnia prorektor KUL.

Reklama

Najbliższa niedziela, czyli 28 listopada to w Kościele katolickim pierwsza niedziela adwentu rozpoczynająca nowy rok liturgiczny. W świątyni uniwersyteckiej nowy rok oznacza np. celebrację mszy świętej w języku ukraińskim. Chodzi o mszę w obrządku zachodnim, czyli łacińskim, która będzie odprawiana w każdą niedzielę roku akademickiego o godz. 9.30. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaznacza, że to niewątpliwy ewenement w Lublinie.

Uczelnia na mszę zaprasza wszystkich, którym język ukraiński bardziej niż polski sprzyja rozumieniu "co mówi Bóg” i spotkaniu się z Nim oraz z tymi, dla których stanowi on język bliski sercu.

- Kodeks prawa kanonicznego nakłada na biskupa i proboszcza obowiązek troski o wszystkich ludzi zwłaszcza innych obrządków i innych narodowości. W Lublinie znajduje się dużo osób posługujących się językiem ukraińskim, którzy są wyznawcami obrządku łacińskiego w kościele. Pierwszej mszy w języku ukraińskim w kościele akademickim KUL przewodniczyć będzie metropolita kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi SDB - podkreśla ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor KUL ds. misji i administracji.

Wprowadzając msze w języku ukraińskim uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom studentów i innych mieszkańców miasta, dla których ten język jest mową ojczystą.

- Odprawiana w kościele akademickim KUL msza święta w języku ukraińskim stanowi więc szansę dla wielu osób uznających go za swój "język serca”, aby nie tylko usłyszeć w nim i dobrze zrozumieć, co do nich mówi Bóg i Kościół, ale też spotkać tych i integrować się z tymi, którzy czują podobnie. To swoiste narzędzie nawiązywania rzeczywistej wspólnoty osób podobnie czujących i rozumiejących, narzędzie rozwoju, jakie proponuje swoim studentom, i nie tylko KUL - mówi prof. Michał Wyrostkiewicz, rzecznik prasowy KUL. - Warto zauważyć, że w Kościele Akademickim KUL w każdą niedzielę o godz. 17.00 odprawiane są msze święte w języku angielskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy