Reklama

Lublin kontynuuje walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Lublin  kontynuuje walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem - Zdjęcie główne

foto lublin.eu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łącznie ochroną objętych jest 100 kasztanowców. Stanowią one najcenniejsze przyrodniczo drzewa tego gatunku w Lublinie. Zostały one już uzbrojone w feromonowe pułapki.

Tej wiosny zawiesiliśmy w koronach kasztanowców białych 315 sztuk pułapek feromonowych na szrotówka, który bywa przyczyną obumierania tych drzew. Na jednym kasztanowcu zazwyczaj umieszcza się trzy pułapki, które opróżniane są trzy razy do roku. Powoduje to, że drzewa są w zdecydowanie lepszej kondycji zdrowotnej i nie mają problemów z przezimowaniem – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.


Szrotówek kasztanowcowiaczek żywi się głównie kasztanowcem białym. Badania wskazują , że szkodnik nie bywa bezpośrednią przyczyną obumierania kasztanowców, ale może wyrządzić ogromne szkody w koronie zaatakowanego drzewa. Obszar żerowania jest coraz szerszy, podejmowane są więc działania, mające na celu ograniczenie liczebności szkodnika. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, który rozpoczął walkę z tym owadem na tak szeroką skalę.


Obecnie stosowane niegdyś na drzewach opaski lepowe, zostały zastąpione przez bardziej długofalowe w działaniu i biologiczne czynne pułapki feromonowe. Zawieszanie takich pułapek jest pierwszym etapem akcji prowadzonej przez miasto. Po opadnięciu liści rozpocznie się drugi etap, czyli grabenie i palenie liści ze szkodnikiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE