Reklama

Reklama

Lublin: Jest projekt miejskiego budżetu na 2022 rok. Będzie jednym z najtrudniejszych w historii

Opublikowano: wt, 16 lis 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Jest projekt miejskiego budżetu na 2022 rok. Będzie jednym z najtrudniejszych w historii - Zdjęcie główne

Prezydent Krzysztof Żuk podpisał projekt budżetu Miasta Lublin na 2022 rok | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Lublina podpisał projekt budżetu miasta na przyszły rok. Znalazły się w nim m.in. inwestycje drogowe, oświatowe, budowa dworca i projekty z Budżetu Obywatelskiego. - Przyszłoroczny budżet Lublina jest jednym z najtrudniejszych w historii samorządu - mówi prezydent.

Reklama

Dochody budżetu Miasta Lublin w 2022 rok wyniosą 2,5 mld zł, a planowane wydatki sięgną poziomu 2,7 mld zł. Z tej kwoty wydatki bieżące, przeznaczone m.in. na oświatę, komunikację, utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, zieleń, pomoc społeczną czy sport i kulturę stanowią kwotę 2,2 mld zł, a wydatki majątkowe 464,7 mln zł (17,42% wydatków ogółem). Z kolei inwestycje realizowane z udziałem środków europejskich to ponad 252 mln zł.

- Przyszłoroczny budżet Lublina jest jednym z najtrudniejszych w historii samorządu, w którym do niekorzystnych konsekwencji finansowych miasta wynikających ze zmian wprowadzonych przez rząd w systemie podatkowym w 2019 r. dołączyły ustawowe zmiany wprowadzone w tzw. Polskim Ładzie. Dodatkowo sytuację pogarsza galopująca inflacja – wzrost cen towarów i usług oraz trwająca pandemia Covid-19. Tylko z tytułu wpływów z udziałów w PIT ubytek dochodów miasta wyniesie według szacunków Ministerstwa Finansów ok. 147 mln zł (przy planowanej przez Ministerstwo Finansów tylko częściowej rekompensacie w wysokości 82 mln zł dodatkowej subwencji). Dlatego część inwestycji i projektów będziemy musieli odłożyć w czasie. Mimo tej bardzo trudnej sytuacji, robimy wszystko, aby ograniczone dochody nie wpływały w sposób znaczący na obniżenie jakości usług świadczonych dla mieszkańców, a spowolnienie dynamiki inwestycji było jak najmniejsze - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W grupie wydatków inwestycyjnych znalazły się zadania komunikacyjne usprawniające układ drogowy i zadania o charakterze metropolitalnym. W 2022 roku Lublin będzie kontynuował budowę Dworca Metropolitalnego wraz z przyległym układem komunikacyjnym, kończył budowę zespołów przystankowych i węzłów przesiadkowych, kupował 5 nowych trolejbusów i 5 autobusów elektrycznych. W przyszłym roku zaplanowane jest zakończenie budowy kilku ulic: Leszka i Ziemowita, rozpoczęcie budowy ul. Siewierzan oraz budowa dróg gminnych w rejonie ulic: Turystycznej i Hajdowskiej. Będą też realizowane dwa projekty w ramach Programu Inwestycji Strategicznych obejmujące budowę ul. Wapowskiego, ul. Oczki, ul. Brata Alberta i ul. Kuncewiczowej, drogi między ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Ruszy rozbudowa ul. Bliskiej i Skowronkowej.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowano również środki na inwestycje oświatowe: dobudowę segmentu przedszkola przy ZS nr 12 przy ul. Sławinkowskiej oraz dobudowę segmentu żywieniowego i dydaktycznego w SP nr 52 na Felinie, kontynuację budowy sali gimnastycznej i boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica i przebudowę pomieszczeń w VII LO pod funkcję przedszkolną.

W projekcie budżetu są także pieniądze m.in. na: przebudowę pomieszczeń przy ul. Herberta pod funkcję domu kultury, przebudowę skweru pomiędzy blokami przy ul. Montażowej 10 i 12 oraz ul. Motorowej 9 oraz kontynuację budowy oświetlenia w dzielnicy Tatary, zakończenie budowy obiektu szatniowo-szkoleniowego przy ul. Magnoliowej, rozpoczęcie budowy budynków komunalnych na Felinie. W planie znalazło się 9 projektów z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego na kwotę 3,7 mln zł, wśród nich: rozpoczęcie rozbudowy budynku szatniowego wraz z robotami towarzyszącymi na obiekcie SYGNAŁ przy ul. Zemborzyckiej 3 (BO III), wykonanie miejsca spotkań w ramach projektu "Nasza Dzielnica – Sławinek” (BO IV) oraz zrewitalizowanie boiska do piłki nożnej przy SP nr 31 (BO V), modernizacja i przebudowa placu zabaw w Przedszkolu nr 5 przy ul. Spokojnej 13 (BO VI), wykonanie oświetlenia boisk przy Zespole Szkół Budowlanych wraz z monitoringiem (BO VII), utwardzenie terenu boiska do piłki koszykowej na Węglinie Południowym (BO VI), budowa Parku Centralnego na Felinie (BO VII), urządzenie siłowni i placu zabaw przy ulicy Węglarza (BO V). W 2022 roku realizowane będą zwycięskie projekty w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego, a także projekty w ramach Zielonego Budżetu.

Oprócz tego w 2022 roku kontynuowany będzie Program Ograniczania Niskiej Emisji, Program "Złap deszczówkę” i wsparcie dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Projekt budżetu Miasta Lublin na 2022 rok dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin.

O tym, czy projekt zostanie przyjęty zdecyduje w grudniu Rada Miasta Lublin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy