Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podpisał porozumienia z kolejnymi trzema szpitalami. Do grona współpracujących placówek dołączyły: Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu, szpital MSWiA w Lublinie oraz szpital w Lubartowie.
Uruchomienie kierunku lekarskiego to realizacja planów założyciela uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego oraz zwieńczenie kilkuletnich starań o wzbogacenie oferty uniwersytetu o kierunki z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W ciągu ostatnich miesięcy uniwersytet nawiązał również współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie, a także z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz szpitalami na Lubelszczyźnie.
Rektor podkreśla, że uniwersytet jest w pełni gotowy do rozpoczęcia kształcenia na medycynie, natomiast stale poszerza możliwości m.in. praktyk i staży dla przyszłych studentów. - Wierzę, że doświadczenia w obszarach, w których specjalizuje się każda z tych placówek, mogą znacząco ubogacić naszą ofertę - mówi ks. prof. Kalinowski i dodaje, że uniwersytet myśli o zwiększeniu limitu miejsc na medycynie. - W tej chwili na 60 miejsc mamy już 470 kandydatów, ale spodziewamy się, że ta liczba jeszcze wzrośnie.
- Jesteśmy otwarci na współpracę z każdą placówką, która kształci przyszłych lekarzy, ale też pielęgniarki czy ratowników medycznych - deklaruje z kolei dyrektor SPZOZ MSWiA w Lublinie. dr Konrad Sawicki.
Z kolei kierująca Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, dr Barbara Stawarz podkreśla, że studenci KUL będą mogli zdobywać wiedzę na 23 oddziałach, w tym na jednym z nielicznych w kraju oddziale chirurgii naczyniowej. Natomiast dyrektor SPZOZ w Lubartowie, Mirosław Makarewicz zauważa, że udział w kształceniu lekarzy, których dziś tak bardzo brakuje, to dla szpitala powiatowego wyróżnienie i nobilitacja, a kierowany przez niego szpital posiada obok oddziału ginekologii czy ortopedii także nowoczesny zakład diagnostyki obrazowej.
Kierunek lekarski uzupełni ofertę Wydziału Medycznego, na którym prowadzone są już pielęgniarstwo, położnictwo, dietetyka oraz biotechnologia w języku polskim i angielskim. Ma być odpowiedzią na potrzeby społeczne wynikające ze wzrastającego odsetka osób starszych w społeczeństwie polskim i europejskim, chorób cywilizacyjnych, stanu zdrowia dzieci i młodzieży w związku z niezdrowym trybem życia czy ryzyka kolejnych pandemii. Uczelnia zaznacza, że wszystkie te czynniki wymuszają kształcenie większej liczby lekarzy, ale także prowadzenie badań z dziedziny medycyny, biomedycyny, biotechnologii, które to nauki powinny nie tylko odpowiadać na istniejące już zagrożenia, ale także przewidywać przyszłe, zwiększając poziom bezpieczeństwa społecznego.
Kształcenie będzie prowadzone w Kampusie Konstantynów, gdzie jest infrastruktura badawczo-dydaktyczna. Kadrę dydaktyczną będą stanowić nie tylko wykładowcy KUL, ale także lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz szpitali z Lublina i Puław.
W październiku kształcenie na KUL na chwilę obecną, rozpocznie 60 przyszłych lekarzy. W programie I roku studiów znajdą się m.in. zajęcia z anatomii, cytofizjologii, chemii i biochemii, biofizyki, fizjologii, technologii informacyjnych, podstaw telemedycyny. Aby zostać studentem medycyny na KUL trzeba zdać egzamin dojrzałości na poziomie rozszerzonym z biologii oraz jednego z przedmiotów do wyboru: matematyki, chemii lub fizyki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.