Reklama

Reklama

Lublin: Jedna z ulic na Kośminku dostanie nazwę. Jej patronem ma być inicjator pomnika Obrońców Lublina

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublnie

Lublin: Jedna z ulic na Kośminku dostanie nazwę. Jej patronem ma być inicjator pomnika Obrońców Lublina - Zdjęcie główne

Płk. Władysław Rokicki | foto Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni miejscy zdecydują, czy jedna z ulic na Kośminku zostanie nazwana ulicą "płk. Władysława Rokickiego". Walczył w trakcie II wojny światowej, potem działał w organizacjach kombatanckich i przyczynił się do wybudowania pomnika Obrońców Lublina przy ul. Zana.

Reklama

Rada Miasta Lublin zdecyduje, czy jedna z ulic w dzielnicy Kośminek w Lublinie dostanie nazwę. W projekcie uchwały zaproponowano, by nazwać ją "płk. Władysława Rokickiego". Wjazd w drogę, która ma być nazwana znajduje się naprzeciwko skrzyżowania ul. Franczaka "Lalka" i Królowej Bony.

- Z jego (płk. Władysława Rokickiego - przyp. red.) inicjatywy i pod jego przewodnictwem wybudowany został ze składek społecznych pomnik Obrońców Lublina. Pułkownik Władysław Rokicki zmarł 17 sierpnia 2018r. i z honorami wojskowymi pochowany został na cmentarzu w Bełżycach. Jako żołnierz kampanii wrześniowej 1939r., a następnie członek konspiracji, wpisuje się w kanon weteranów II wojny światowej, zasłużonych dla Ojczyzny - czytamy w projekcie uchwały.

Władysław Rokicki urodził się 3 grudnia 1917r. w Krężnicy Okrągłej w gminie Bełżyce. Uczył się w szkole ogrodniczo-szkółkarskiej w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1937-1938 odbył czynną służbę wojskową w Kompanii Łączności III Dywizji Piechoty Legionów w Zamościu. 3 września 1939r. trafił do 8 Pułku Piechoty w Lublinie i włączony został do Armii "Lublin”. 9 września 1939r. przeżył bombardowanie Lublina, a następnego dnia uczestniczył w pochówku poległych żołnierzy na polowym cmentarzu wojennym przy ul. Kraśnickiej. 14 września 1939r. wraz z Kompanią Zapasową 27 Dywizji Piechoty znalazł się w rejonie Kraśnika gdzie toczyły się walki z Niemcami.

W styczniu 1942 r. wstąpił do konspiracyjnej organizacji Związku Walki Zbrojnej AK w Osinach k. Opola Lubelskiego, przybierając pseudonim "Zbyszek”, a potem do oddziału Batalionów Chłopskich. W lipcu 1944r. w Bełżycach, wraz z bratem Czesławem został aresztowany przez NKWD. Po ciężkich przesłuchaniach został zwolniony i w sierpniu rozpoczął pracę w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

- W tym czasie był trzykrotnie aresztowany przez UB i NKWD. Obawiając się dalszych aresztowań, zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Pod koniec grudnia 1944r. został skierowany do II Frontowej Oficerskiej Szkoły Piechoty w Lublinie, którą ukończył 15 maja 1945r. Zawodową służbę wojskową pełnił do końca 1946r. W 1947r. rozpoczął pracę w zakładach uspołecznionych, w których pracował do emerytury. Od 1953r. rozpoczął działalność w organizacjach kombatanckich - czytamy w projekcie uchwały.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939r., Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i otrzymał awans na stopień pułkownika. W latach 2016-2018 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy BCH w Lublinie.

O tym, czy ulica zostanie nazwana Jego imieniem radni zdecydują na najbliższej sesji, którą zaplanowano na 27 stycznia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy