Reklama

Reklama

Lublin: Jakie będzie miasto w przyszłości? Uchwalono Strategię Lublin 2030

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Jakie będzie miasto w przyszłości? Uchwalono Strategię Lublin 2030 - Zdjęcie główne

Jakie będzie miasto w przyszłości? Uchwalono Strategię Lublin 2030 | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Miasta uchwaliła Strategię Rozwoju Lublina na lata 2022-2030. To dokument wyznaczający kierunki rozwoju Miasta w najbliższej dekadzie.

Reklama

- Strategia Lublin 2030 jest dokumentem wyróżniającym się na tle doświadczeń polskiego samorządu. O jego szczególnym charakterze świadczy złożoność procesu partycypacyjnego – zakres wykorzystanych narzędzi, skala użytych zasobów technicznych czy liczba mieszkańców zaangażowanych w prace. To Lublinianie stali się współautorami najważniejszego miejskiego dokumentu oraz współtwórcami koncepcji rozwoju miasta. Strategia Lublin 2030 jest jednym z pierwszych dokumentów strategicznych opracowanych wśród dużych miast w oparciu o nowe ramy prawne planowania strategicznego, nadającym strategii rozwoju status najważniejszego dokumentu regulującego funkcjonowanie miasta. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w proces tworzenia Strategii Lublin 2030. Państwa doświadczenie oraz wiedza pozwoliły wspólnie nakreślić przyszłość naszego miasta. To pokazuje, jak ważny jest dla nas Lublin - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W dokumencie przedstawiono wizję Lublina w 2030 roku, skupiając się na 5 obszarach rozwojowych. Pierwszy obszar to Lublin jako miasto kreatywne, akademickie i przedsiębiorcze. Drugi akcentuje wizję Lublina jako miasta zielonego i zrównoważonego urbanistycznie, trzeci obszar jako miasta otwartego, wielopokoleniowego i społecznie zaangażowanego.

- Wymienione strategiczne obszary rozwojowe Lublina korespondują z trzema filarami zrównoważonego rozwoju miasta: gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Koncepcję tę dopełniają dwa kolejne obszary rozwojowe: Lublin jako miasto twórcze, aktywne i gościnne oraz Lublin metropolitalny. Każdy z tych obszarów powinien realizować wizję miasta atrakcyjnego do życia, odpornego na zmiany klimatu, inteligentnego i dobrze zarządzanego - wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Do każdego obszaru przyporządkowane są m.in. działania, zadania i projekty kluczowe. Strategia obejmuje też zalecenia i synergie dające kontekst realizacji wyznaczonych celów oraz mierniki, pozwalające na ocenę ich wdrożenia. W dokumencie są jeszcze wnioski z diagnozy społecznej, gospodarczej oraz przestrzennej, cztery cele horyzontalne, model struktury funkcjonalno-przestrzennej Miasta, opis systemu realizacji Strategii oraz analiza jej spójności z innymi dokumentami strategicznymi.

Prace nad Strategią trwały 3 lata, włączając na wszystkich etapach łącznie około 15 tys. osób - mieszkańców, ekspertów, organizacje i instytucje. Uczestnicy procesu w ramach ponad kilkuset otwartych spotkań tematycznych, debat, dyskusji, warsztatów, cyklu badań ilościowych i jakościowych oraz w trakcie dwuetapowych konsultacji społecznych, sformułowali wizję przyszłości miasta oraz stworzyli rekomendacje kierunków jego rozwoju. Wypracowane rekomendacje, stały się podstawą projektu Strategii Lublin 2030, opracowanego przez zespół redakcyjny Urzędu Miasta Lublin. Prace nad dokumentem zakończyły konsultacje społeczne. W trakcie drugiego etapu konsultacji społecznych wpłynęło ponad 200 uwag od 59 osób i instytucji, determinując ostateczny kształt i formę dokumentu Strategii, jaki został skierowany pod obrady Rady Miasta Lublin.

Dokument będzie wydany w formie drukowanej publikacji przygotowanej w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy