reklama
reklama

Lublin: Dzień Unii Lubelskiej. Będzie koncert, spacery tematyczne i noc świateł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Dzień Unii Lubelskiej. Będzie koncert, spacery tematyczne i noc świateł - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKoncert w Bazylice oo. Dominikanów, spacery, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej - to część wydarzeń, które odbędą się 1 lipca z okazji 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
reklama

Obchody z myślą o wydarzeniach sprzed ponad 450 lat
 
Unia Lubelska to porozumienie pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim zawarte 1 lipca 1569 na sejmie walnym w Lublinie. Artykuł 3 potwierdzenia unii lubelskiej przez Zygmunta II Augusta z 4 lipca 1569 roku głosił, że "już Królestwo polskie i Wielkie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna, ale jedna a spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła". W jej wyniku powstało państwo znane w jako Rzeczpospolita Obojga Narodów - ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną. Zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.
 
W 2015 roku Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej.
 
- W przestrzeni Lublina wyraźnie czytelne pozostają materialne ślady zawarcia unii pomiędzy Polską a Litwą. Kaplica Trójcy Świętej, Bazylika oo. Dominikanów czy Plac Litewski to miejsca przypominające o tej niezwykłej integracji rożnych narodów, pozwalającej na współistnienie wielu grup etnicznych i religijnych. Historycy jednoznacznie określają unię, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. Obchody Dnia Unii Lubelskiej przygotowano z myślą o uczczeniu wydarzeń sprzed 452 lat - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Z uwagi na ograniczenia wprowadzone z powodu stanu epidemii, liczba uczestników spacerów i koncertu, który odbędzie się w Bazylice oo. Dominikanów, jest ograniczona i obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
 
Harmonogram wydarzeń

12.15 - Lublin pozdrawia Wilno – PORTAL, Plac Litewski;

reklama

12.30 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, Plac Litewski;

16.00, 17.00, 18.00, 19.00 - "Śladami Unii Lubelskiej - spacery z lubelskimi przewodnikami”, dziedziniec Muzeum Narodowego w Lublinie, ul. Zamkowa 9. Spacer o godz. 16.00 będzie tłumaczony na Polski Język Migowy. Podczas spaceru o godz. 17.00 będzie możliwość skorzystania z usługi asystenta dla 5 osób z niepełnosprawnością wzroku. Chęć skorzystania z pomocy asystenta należy zgłosić telefoniczne: 81 466 37 17 lub mailowo: wydarzenia.kultura@lublin.eu do 29 czerwca do godz. 13.00;

18.00 - msza święta w 452. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9;

reklama

19.00 - koncert zespołu "Alta”, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9 – tłumaczenie na Polski Język Migowy, w Bazylice oo. Dominikanów znajduje się pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. W programie utwory muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiego i europejskiego renesansu;

21.00 - Noc świateł Rzeczypospolitej – impreza przewodnicko-sentymentalna w formie spaceru. Rozpoczęcie przy pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, dalsza trasa: Brama Krakowska – Wzgórze Zamkowe – Klasztor oo. Dominikanów – miejsce zakończenia w zależności od inwencji uczestników. Osobom niepełnoletnim muszą towarzyszyć opiekunowie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama