Reklama

Reklama

Lublin: Część ulic odnowiona. Miasto podsumowuje tegoroczne inwestycje drogowe

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skończyły się inwestycje drogowe na ul. Sempołowskiej i Sokolej. W tym roku odnowiono w całym mieście drogi o łącznej długości ponad 7 km, w tym wyremontowano jedną z ulic w centrum.

Reklama

- Co roku realizujemy zadania mające na celu poprawę stanu infrastruktury drogowej na terenie miasta. Zrealizowane prace podnoszą komfort i bezpieczeństwo poruszania się zarówno pieszych, jak i kierowców. Odnowione chodniki i jezdnie wpływają także na poprawę estetyki przestrzeni w poszczególnych częściach Lublina. Miniony rok upłynął pod znakiem pandemii, jednak mimo trudnej sytuacji finansowej, udało się wykonać zadania w zakresie remontów, w ramach środków zaplanowanych w tegorocznym budżecie. Plan robót drogowych uwzględniał ponad 30 lokalizacji na terenie miasta, a na same remonty chodników przeznaczono kwotę około 2 mln zł. Część zadań zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz we współpracy z Radami Dzielnic - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. 
 
Wśród najważniejszych tegorocznych remontów są prace drogowe na odcinku ul. Krakowskie Przedmieście, od ul. Wieniawskiej do ul. 3 Maja. Drogowcy wymienili dwie warstwy bitumiczne jezdni, krawężniki, włazy studni oraz wpusty kanalizacji deszczowej. Dodatkowo wymieniono nawierzchnię na zatokach autobusowych oraz wyrównanie chodników poprzez przełożenie nawierzchni z kostki brukowej. Odnowiono powłoki malarskie na słupkach, stojakach rowerowych i koszach na odpady. Na zakończenie wykonawca odtworzył oznakowanie poziome. Łącznie remontem objęto ponad 4,5 tys. m2 powierzchni jezdni oraz 570 m długości krawężników. Koszt prac to ponad 1,1 mln zł. 
 

Zrealizowano też remont w dzielnicy Wrotków. Kierowcy i piesi korzystają z nowej jezdni oraz chodnika ul. Nałkowskich. Remont przeszedł ponad kilometrowy odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Romera a ul. Żeglarską. Prace były wyczekiwane przez mieszkańców i kierowców korzystających z fragmentu jezdni, w dojazdach nad Zalew Zemborzycki. Drogowcy zdjęli starą warstwę jezdni i położyli dwie nowe: wyrównawczą i ścieralną. Odnowiono również chodnik o długości 1,3 km. Do jego wykonania użyto bezfazowej kostki brukowej, która pozwala na ciche prowadzenie urządzeń czy sprzętu na kółkach. Z kolei przy przejściach dla pieszych, równolegle do krawężników pojawił się rząd płyt ostrzegawczych z wypustami, w kolorze żółtym, jako element prowadzenia osób z niepełnosprawnościami. Przebrukowano także zatoki autobusowe, ich poziom wyregulowano do wysokości nowej jezdni. Koszt remontu to blisko 1,2 mln zł.

Roboty drogowe dotyczyły jeszcze remontu chodników po obu stronach ul. Lubartowskiej na fragmencie od ul. Bajkowskiego do al. Solidarności. Zakres remontu objął wymianę nawierzchni chodników, zjazdów oraz miejsc postojowych wyznaczonych na części pasa drogowego przeznaczonej dla pieszych. Chodniki otrzymały nową nawierzchnię z płyt betonowych. Ich kolorystyka jest spójna architektonicznie oraz estetycznie z przyległymi ulicami. Zgodnie z obowiązującymi standardami dla ruchu pieszego w Lublinie, w strefach o randze historycznej stosuje się odmienne nawierzchnie podkreślające rangę danej przestrzeni. W przypadku ul. Lubartowskiej cel ten osiągnięto poprzez zastosowanie dużych płyt betonowych w odmiennym do pozostałej części miasta kolorze. Do tego, ograniczono stosowanie fazowanej kostki brukowej. Natomiast zjazdy oraz miejsca postojowe powstały z kostki betonowej brukowej. Na całej długości remontowanego chodnika wymieniono także krawężniki. Dodatkowo do odnowy przeznaczono powłoki malarskie elementów małej architektury – kwietników i koszy na odpady. Wykonawca w ramach rozszerzenia prac przebrukował całą zatokę przystankową.

W dzielnicy Konstantynów zrealizowano remont ul. Namysłowskiego. Zakres prac objął sfrezowanie starej nawierzchni jezdni, rozbiórkę starych płyt chodnikowych, a w następnej kolejności ułożenie krawężników oraz kostki brukowej na całej długości chodnika. Dodatkowo wykonawca wyregulował urządzenia wodno-kanalizacyjne i położył nową asfaltową nawierzchnię na długości około 300 m. Prace drogowe to realizacja projektu Remont nawierzchni oraz chodnika na ul. Karola Namysłowskiego z VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Na projekt głosowały 262 osoby. 

Nową nawierzchnię i pobocza zyskała również ul. Świętochowskiego, położona w dzielnicy Abramowice. Remontem objęto odcinek od ul. Powojowej do ul. Makowej. W ramach zamówienia nastąpiło wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, poprzez ułożenie bitumicznej warstwy ścieralnej wraz z warstwą wyrównawczą. Nowy asfalt pojawił się na fragmencie o długości około 550 m i szerokości 3 m. Wzdłuż nowej jezdni, po obu stronach, wykonano pobocza z kruszywa łamanego o powierzchni około 550 m2. 

Z kolei remont ul. Sempołowskiej objął odcinek od ul. Sławinkowskiej do posesji nr 26. Nową nawierzchnię otrzymała jezdnia o długości około 230 m i szerokości 5 m, wzdłuż której powstały nowe chodniki i krawężniki. Obszar odnowionych ciągów pieszych to około 220 m2. Prace uwzględniały również przebrukowanie zjazdów do posesji.

Inwestycje drogowe dopełniają remonty jezdni i chodników ul. Brzóski, na odcinku od ul. Borelowskiego do ul. Powstania Styczniowego oraz ul. Lawendowej, na fragmencie od ul. Zbożowej do ul. Kwiatów Polnych. Zakres prac obejmował wymianę nawierzchni jezdni, naprawę chodników oraz wyregulowanie lub wymianę krawężników. Nowa nawierzchnia jezdni i ciągów pieszych to ponad 3,8 tys. m2. Remont przeszła również jezdnia ul. Sokolej oraz wykonano tam dodatkowe miejsca parkingowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy