Reklama

Reklama

Lublin: Chatka Żaka upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ACKiM UMCS Chatka Żaka

Lublin: Chatka Żaka upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - Zdjęcie główne

Chatka Żaka upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego | foto ACKiM UMCS Chatka Żaka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego, dyskusja panelowa, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, koncert z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów i wystawa - to wszystko zorganizuje ACKiM UMCS Chatka Żaka, w ramach obchodów 40. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego oraz strajków studenckich.

Reklama

40. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

W poniedziałek (13 grudnia) przypada 40. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego. Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju. Jej skutkami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach i zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z "Solidarnością”, a życie straciło ok. 40 osób, w tym 9 górników z kopalni "Wujek” podczas pacyfikacji strajku przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Stan zniesiono w 1983 roku. 

- Trudno sobie wyobrazić historię Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka bez udziału w tak ważnych wydarzeniach politycznych jak strajki studenckie w 1968 roku czy protesty tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. To właśnie w Chatce Żaka w grudniu 1981 roku licząca blisko 300 osób grupa studentów z niemal wszystkich wydziałów UMCS wyposażona w śpiwory okupowała to serce lubelskiego Miasteczka Akademickiego, wiecując, dyskutując i mierząc się z marzeniami o swojej przyszłości. Pomimo świadomości zagrożenia, nikt nie spodziewał się, że na realizację tych planów trzeba będzie poczekać jeszcze prawie dekadę. Wprawdzie obecnie żyjemy w innej rzeczywistości, ale chociażby w twórczych projektach naszych studentów nieustająco czuć tę samą energię, potencjał oraz pytania o to, co tu i teraz, ale i potem - mówi Grażyna Stankiewicz, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka do spraw Mediów Akademickich.

Dlatego Chatka Żaka upamiętni 13 grudnia rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Program

17:00 – Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”

Leszek Gorgol uczestnik strajków studenckich  i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku Zomo na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR... Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.

18:00 – 40 lat po… dyskusja panelowa z udziałem takich osób jak: Adam Pęzioł, Leszek Gorgol, Wiesław Kamiński, Grzegorz Linkowski. Prowadzenie: Małgorzata Bielecka-Hołda

19:00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

19:30 – Koncert „Pieśni Bardów Stanu Wojennego” z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów.

Koncert ma przypomnieć wydarzenia stanu wojennego i zainteresować młode pokolenie - mieszkańców Lublina, tematyką walki o wolność w latach 80-tych.

Przygotowana będzie też wystawa "W Rytmie Wolności”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy