Reklama

Lublin atrakcyjny dla inwestorów

Opublikowano: czw, 23 maj 2019 14:46
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Lublin atrakcyjny dla inwestorów  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.

Raport „Business Environment Assesment Study” powstał na podstawie analizy subiektywnej oceny biznesowej inwestorów prowadzących działalność w wybranych polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, a także Lublinie. Respondentami w badaniu byli decydenci w firmach obecnych w Polsce, czyli prezesi, członkowie zarządów oraz dyrektorzy departamentów. Dodatkowo raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców).

Miasta oceniane były w siedmiu kategoriach, m.in. „Nieruchomości”, „Infrastruktura”, „Potencjał biznesowy”, „Potencjał edukacyjny” (rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników) czy „Potencjał zatrudnienia”. Respondenci mieli do dyspozycji skalę ocen od 1 do 10.

Lublin okazał się liderem w kategorii „Nieruchomości” (7,8 pkt), wyprzedzając bezpośrednio Trójmiasto (7,4 pkt) i Kraków (7,2 pkt), a także w kategorii „Potencjał zatrudnienia” (7,4 pkt) tuż przed Warszawą (7,2 pkt) i Krakowem (7,0 pkt). W kategorii „Potencjał edukacyjny” znalazł się ex aequo z Trójmiastem na 2. miejscu (po 7,9 pkt) za Krakowem (8,6 pkt), ale przed Warszawą i Wrocławiem (po 7,8 pkt).

- Lublin po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych, pod względem inwestycyjnym, miast w Polsce. Jest to niewątpliwie doskonały wybór dla firm poszukujących oszczędności z tytułu kosztów operacyjnych, które w Lublinie są o ok. 20%-30% niższe niż w Polsce Centralnej czy Zachodniej. Dla potencjalnych inwestorów ważne są jednak nie tylko względy finansowe, ale także otoczenie biznesowe, jakość budynków biurowych oraz dostępność do udogodnień poprawiających jakość życia mieszkańców. W Lublinie są one na najwyższym poziomie – powiedziała Agnieszka Gułaś, Negocjator w Dziale Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Co bardzo istotne dla potencjalnych inwestorów, Lublin został również najwyżej oceniony w kategorii „Wsparcie administracji publicznej” (7,3 pkt) z dużą przewagą nad pozostającymi w czołówce Wrocławiem (6,8 pkt) i Łodzią (6,2 pkt). Doceniono działania administracji w zakresie wspierania biznesu, jak również łatwość komunikacji z przedstawicielami Urzędu.

- Raport firmy Antal jest kolejnym dowodem na to, że udało nam się w Lublinie skutecznie zrealizować cele postawione w Strategii Rozwoju na lata 2013-2020. Podjęliśmy ciężką pracę, by uczynić miasto przyjaznym dla biznesu, otwartym na nowych inwestorów, wspierającym przedsiębiorczość i we współpracy z uczelniami zapewniającym stały dopływ pracowników wykwalifikowanych zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy. Dzięki temu dziś Lublin jest jednogłośnie wskazywany jako jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce – komentuje Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Autorzy raportu za cel postawili sobie przedstawienie realnej sytuacji gospodarczej w polskich miastach. Gwarancją mają być nie tylko dane statystyczne, ale również subiektywna ocena tych, którzy do tej pory ulokowali swój kapitał na lokalnych rynkach. Dzięki temu potencjalni inwestorzy będą mieli prawdziwy obraz polskich regionów biznesowych, co tym bardziej wpłynie na ich atrakcyjność.

Najważniejszymi czynnikami zachęcającymi zagraniczne firmy do wyboru Polski są liczne instytucje wspierające biznes, dostępność wykwalifikowanej kadry pracowników z dobrą znajomością języków obcych, nieco niższe koszty życia, a przede wszystkim rozbudowany pipeline z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi na niemal każdym z rynków regionalnych.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE