Miejskie radne Monika Kwiatkowska i Maja Zaborowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowały do prezydenta dwie wspólne interpelacje. Jedna dotyczy zapobiegania "ubóstwu menstruacyjnemu wśród młodych kobiet w mieście Lublin". Podkreśliły w niej, że niezwykle istotną kwestią z punktu widzenia młodych kobiet, jest problem związany z tzw. ubóstwem menstruacyjnym.
- Dlatego zwracamy się o zabezpieczenie środków w budżecie stworzenie w lubelskich szkołach, ogólnodostępnych miejsc (półek, szafek, skrzynek) z artykułami higienicznymi, z których każda nastolatka będzie mogła skorzystać w razie potrzeby. Jest to niezwykle ważne i potrzebne szczególnie w okresie dojrzewania - napisały radne.
Koszt jednej skrzynki to ok. 65 zł. Radne poprosiły, żeby miejsce na szafkę z artykułami higienicznymi znalazło się w każdej szkole w Lublinie od nowego roku szkolnego - 2021/2022.
Druga interpelcja dotyczy stworzenia specjalnych ogólnodostępnych stref do karmienia dla kobiet. Autorki pisma zaznaczyły, że 26 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Matki. Ich zdaniem to czas, w którym wyraża się szacunek do wszystkich matek, ale przy tej okazji, można pochylić się nad potrzebami mieszkanek Lublina będącymi matkami, bądź kobietami w ciąży z perspektywy przyjazności i przystosowania Urzędu Miasta i jednostek mu podległych.
Obecne każda instytucja, która zatrudnia powyżej 20 kobiet w jednym budynku, musi wydzielić i urządzić pomieszczenia dla kobiet w ciąży i karmiących mam, których powierzchnia nie może być mniejsza niż 8 mkw.
- Niestety nie istnieją standardy dotyczące tego jak ma wyglądać i jak powinien być urządzony taki pokój, ale w naszej ocenie Urząd Miasta Lublin powinien stworzyć jako instytucja użyteczności publicznej, pokój o jak najwyższym poziomie komfortu zapewniający kobiecie i dziecku poczucie intymności i bezpieczeństwa, zasadne jest aby takie pomieszczenia były ogólnodostępne - napisały radne.
Zadały również kilka pytań: czy we wszystkich instytucjach podległych Prezydentowi Miasta Lublin znajdują się takie pomieszczenia? Ile z tych pomieszczeń jest ogólnodostępnych dla mieszkanek naszego miasta? Czy w planowanym do budowy, nowym budynku UM przy ul. Leszczyńskiego są zaprojektowane takie pomieszczenia?
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: posłanka i Amazonki chcą z powrotem refundacji leku na raka. Jedna dawka kosztuje 13 tys. zł [WIDEO]
- Jaki byłby koszt stworzenie w przestrzeni publicznej miejsc umożliwiających rodzicom szczególną opiekę nad małym dzieckiem na wzór ławek z "przewijakami", jakie ustawiła Rada Dzielnicy Za Cukrownią? Ławki takie mogłyby stanąć na terenie całego miasta, a w szczególności w parkach i ogrodach miejskich, czy też przy trasach rowerowych - podsumowuje Monika Kwiatkowska i Maja Zaborowska.
Jeszcze nie ma odpowiedzi na żadną z interpelacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.