Hieronim Łopaciński żył w latach 1860-1906. Był językoznawcą, etnografem, encyklopedystą, historykiem Lublina i członkiem Akademii Umiejętności. Ogłosił ponad 160 prac naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmowały słownictwo gwarowe, obrzędy ludowe, historię Lublina, bibliologię, latynistykę. Przyczynił się do utworzenia Muzeum Ludowego i Biblioteki Publicznej w Lublinie, czyli późniejszej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, którą nazwano jego imieniem. Zmarł 24 sierpnia 1906 roku wskutek wypadku drogowego - wypadł z bryczki poniesionej przez konie. Doznał ciężkich obrażeń, które okazały się śmiertelne..
W 115. rocznicę śmierci Hieronima Łopacińskiego, w środę (25 sierpnia) odbyły się uroczystości go upamiętniające. Miały one miejsce na cmentarzu przy ul. Lipowej, gdzie znajduje się jego grób. Wziął w nich udział m.in. wicewojewoda lubelski.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Święto Wojska Polskiego. Lublinianie uczcili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej [GALERIA]
- Hieronim Łopaciński to wybitna postać dla polskiej kultury, ale także dla niezależności i wolności Polski, ponieważ w okresie wzmożonej rusyfikacji, kiedy władze carskie próbowały udowodnić, że Ziemia Lubelska jest etnicznie złączona z Rosją, ten człowiek udowodnił, że Lublin i Lubelszczyzna zawsze były związane z Polską - mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski . - Jesteśmy wdzięczni i oddajemy cześć Hieronimowi Łopacińskiemu za to, że kultywował pamięć o tym, że warto być Polakiem.
Pamięć patrona Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, uczcili także wicemarszałek województwa lubelskiego - Zbigniew Wojciechowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego - Tadeusz Sławecki oraz prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego - Andrzej Zdunek.
Oprócz tego, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie do końca września można oglądać rocznicową wystawę poświęconą patronowi. W To ekspozycja pt. "…jak dobrze być po kartach przeszłości – wędrowcem!”, będąca wspomnieniem o Hieronimie Łopacińskim, a jednocześnie stanowi inaugurację obchodów 115. rocznicy powstania Biblioteki, które odbędą się w roku przyszłym. Wstęp wolny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.