Reklama

Lublin - Miasto Inspiracji we Wrocławiu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Lublin - Miasto Inspiracji we Wrocławiu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz pierwszy w historii doszło do współpracy kulturalnej sześciu miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Koalicja Miast ma na celu prezentację Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania i Szczecina, aby pokazać, co stanowi o ich genius loci, czyli duchu miejsca. Jako pierwszy we Wrocławiu zaprezentuje się Lublin.

Lublin wykreował swój program w inspirującym dialogu między wielokulturowym dziedzictwem, a wyzwaniami przyszłości. Sceną prezentacji stanie się – położona w samym centrum Wrocławia – ulica Karola Szajnochy. To właśnie na niej najwięksi i najbardziej znani lokalni artyści zbudują scenerię Lublina – unikalnego miasta inspiracji, w którym współczesność przeplata się z bogatą historią. Kilkudniowe widowisko odzwierciedlać będzie dialog tradycji z nowoczesnością poprzez interaktywne działania kulturowe oparte na spektaklach teatralnych, projekcjach filmowych, koncertach oraz pokazach sztukmistrzowskich. 

Głównym punktem programu będzie wyjątkowe widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, łączące w sobie potencjał środowiska artystycznego z doświadczeniem teatralnym i sztuką slackline’u. Miejscem do ukazania złożonej i wielokulturowej historii Lublina i jego dziedzictwa stanie się podniebna przestrzeń – zawieszone nad ulicą liny, szarfy oraz wieże. Swój teatralny świat przywiezie także Leszek Mądzik, Paweł Passini i Łukasz Witt-Michałowski. 

Nie zabraknie największych i najbardziej znanych lubelskich twórców sztuk wizualnych – Robert Kuśmirowski pokaże swoją największą realizację pt. „Tężnia sztuki”, Mariusz Tarkawian zaś podejmie się kilkudniowej pracy stworzenia jedynego w swoim rodzaju rysunku na ścianie jednej z kamienic. Tym jednak, co będzie przykuwać największą uwagę, będzie specjalnie zaprojektowana scenografia autorstwa Jarosława Koziary, która zwyczajną ulicę zamieni w przestrzeń tętniącą życiem, światłem i kolorami. 


Na potrzeby prezentacji została powołana specjalna orkiestra uliczna – projekt unikalny w skali Lublina. Kilkunastu najlepszych lubelskich muzyków w widowiskowych pochodach i flash mobach opanuje całe centrum Wrocławia, zapraszając do tańca i wspólnego świętowania.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE