Reklama

Lubelskie na samym końcu w zestawieniu województw (PKB na mieszkańca)

Opublikowano: sob, 30 gru 2017 20:43
Autor: | Zdjęcie: GUS

Lubelskie na samym końcu w zestawieniu województw (PKB na mieszkańca) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy lubelszczyzny na samym końcu zestawienia. GUS podał wstępne dane dotyczące wartości PKB w przeliczeniu na mieszkańca danego województwa w 2016 roku.

    Dane mają charakter wstępny i będą przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w rachunkach narodowych i regionalnych. Dane ostateczne za 2016 r. będą dostępne w październiku 2018 r.


    W 2016 roku we wszystkich województwach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu do 2015 roku, przy czym największy w województwie pomorskim – o 4,5%, a najmniejszy w województwie opolskim – o 1,7%. Udziały poszczególnych województw w tworzeniu PKB w 2016 roku były znacznie zróżnicowane – od 2,1% w województwie opolskim do 22,2% w województwie mazowieckim (analogicznie jak w 2015 roku).

    Wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2016 roku kształtowała się na poziomie od 33 349 zł w województwie lubelskim (68,9% przeciętnej dla kraju) do 76 992 zł w województwie mazowieckim (159,2% średniej krajowej).


    PKB to wartość wszystkich finalnych dóbr i usług wytworzonych w danym okresie (najczęściej roku), na terytorium danego kraju.

    GUS podał właśnie wstępne dane za 2016 rok. W przeliczeniu na mieszkańca Polski wartość PKB w 2016 roku wynosiła średnio ponad 48 tysięcy złotych. Ale różnice między województwami są bardzo widoczne. Tylko 4 województwa mają PKB powyżej średniej krajowej: mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, śląskie.

    Lubelskie jest na samym końcu. Wartość wyniosła 33 349 zł co daje 68,9 proc. przeciętnej dla kraju. Z drugiej strony tabeli jest mazowieckie z 76 992 zł na głowę (159,2 proc. średniej krajowej).


    Dziennikarze gazety.pl przedstawili inne ciekawe dane. Jeśli wg Banku Światowego Polska pod względem PKB była na 53 miejscu na świecie, a lubelskie to 68,9 proc. PKB to można sprawdzić gdzie nasz region znajdował by się na świecie gdyby był osobnym państwem.  Plasujemy się niżej niż Rosja czy Rumunia! Jesteśmy jednak wyżej niż Meksyk, Chiny. Lubelskie znajdowało by się w okolicach Malediwów...Więcej na stronie GUS:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rachunki-narodowe/rachunki-regionalne/wstepne-szacunki-produktu-krajowego-brutto-wedlug-wojewodztw-w-2016-r-,4,5.html


Źródło: GUSUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE