Reklama

Lubelski Pakiet Antykryzysowy

Opublikowano:
Autor:

Lubelski Pakiet Antykryzysowy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas wtorkowej, nadzwyczajnej, XV sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego, radni przyjęli projekt pakietu pomocowego, który przygotował Zarząd Województwa Lubelskiego na czele z Marszałkiem Jarosławem Stawiarskim.

Lubelski Pakiet Antykryzysowy opiera się na czterech filarach:

 1. Zdrowie i Bezpieczeństwo;
 2. Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców -beneficjentów projektów RPO WL, dotkniętych skutkami epidemii;
 3. Wdrożenie pakietów rekomendacji MFiPR
 4. Pakiet osłonowy

Filar I – Zdrowie i Bezpieczeństwo

Wartość całego programu wynosi ponad 57 mln zł.

W ramach tego filaru Samorząd Województwa Lubelskiego przekaże 49.4 mln zł. na zakup aparatury diagnostycznej i medycznej (w tym respiratorów) oraz adaptację pomieszczeń szpitali wojewódzkich. Pieniądze z tego programu trafią do:

 • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej;
 • Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie;
 • Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie;
 • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublinie;
 • Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. M. Kaczyńskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej;
 • Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im Papieża Jana Pawła II w Zamościu;
 • Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
Program zakłada także przeznaczenie dodatkowych 800 tys. zł. dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach, należącego do sieci szpitali zakaźnych jednoimiennych. Pieniądze te przyczynią się do skuteczniejszej walki z epidemią. Za tę kwotę zostaną zakupione śluzy wraz z wentylacją podciśnienia (25 szt.), 5000 szt. testów na koronawirusa z krwi, 2000 szt. testów ze śliny oraz 10 000 maseczek.

7 mln zł. trafi do sieci 18 podmiotów leczniczych. Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na zakup odczynników oraz materiałów medycznych, środków dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej. Wzmocnione zostanie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu poprzez zakup m.in. środków ochrony osobistej dla wszystkich wojewódzkich podmiotów leczniczych.

Filar II – Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców -beneficjentów projektów RPO WL, dotkniętych skutkami epidemii

Filar ten obejmuje trzy pola działania:

 1. Zagrożone projekty – umowy z beneficjentami będą aneksowane w celu wydłużenia terminów składania wniosków o płatność, okres realizacji projektu zostanie wydłużony, możliwość wprowadzania adekwatnych do sytuacji danego beneficjenta zmian do projektu.
 2. Pożyczki i poręczenia ze środków RPO WL – dodatkowa karencja w spłacie pożyczki (zarówno dla pożyczek nowych jak i już udzielonych), możliwość zastosowania tzw. wakacji kredytowych w trakcie okresu finansowania inwestycji, możliwość obniżenia oprocentowania pożyczek.
 3. Planowane nabory w 2020 roku – wydłużenie terminów naboru w ramach konkursów kierowanych do przedsiębiorców, wydłużenie terminów składania uzupełnień/poprawek/wyjaśnień do wniosku o dofinansowanie, umożliwienie podpisywania umów w późniejszym terminie niż pierwotnie zaplanowany w regulaminie (obecnie 90 dni roboczych).
Więcej informacji na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego znajdziecie w artykule Lubelskie Fundusze Europejskie a koronawirus.

Filar III Wdrożenie pakietów rekomendacji MFiPR

Szczegółowe informacje w artykule Środki z RPO na walkę z koronawirusem.

Filar IV – Pakiet osłonowy

Jest to jedna z form wsparcia, jaką proponuje Zarząd Województwa, w ramach PAKIETU ANTYKRYZYSOWEGO, zwłaszcza mikro i małym przedsiębiorcom z terenu województwa lubelskiego, którzy zanotowali znaczący spadek przychodów, w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz wprowadzeniem szeregu ograniczeń mających bezpośredni wpływ na prowadzoną przez nich działalność.

Zgodnie z przyjętą formą wsparcia, podmioty prowadzące działalność gospodarczą na majątku Województwa Lubelskiego mogą ubiegać się w szczególności o umorzenie należności przysługujących Województwu Lubelskiemu w całości albo w części. Aby uzyskać ulgę w czynszu konieczne jest złożenie wniosku – zgodnie z wymogami określonymi w uchwale nr XI/193/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie cywilnoprawnych należności pieniężnych przypadających Województwu Lubelskiemu lub jego jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu i osób uprawnionych do udzielania tych ulg

Podpisany wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy dostarczyć w jednej z poniższych form:

 • drogą elektroniczną poprzez skrzynkę e-puap;
 • za pośrednictwem operatora pocztowego.
Szczegółowych informacji udziela Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich w Lublinie pod numerem telefonu: 81 532 53 25, jak również Departament Infrastruktury i Majątku Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie pod numerem telefonu: 81 44 16 801.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE