Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Krok w stronę lepszej komunikacji pociągami

wiadomosci Kilka tygodni temu podpisali porozumienie z samorządem województwa, teraz ogłosili przetarg na wybór wykonawcy koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Sieć połączeń kolejowych ma ułatwić mieszkańcom regionu podróżowanie pociągami.

oprac. dsm

Opublikowano: 5 lipca 2020 15:09 | Aktualizacja: 5 lipca 2020 15:09

 

Na razie ogłosili przetarg

 

3 lipca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej na potrzeby powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

 

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na Kresowej. Zamiast stadionu będą bloki i siedziby instytucji

 

- Dotrzymujemy słowa. W połowie czerwca podpisano porozumienie w sprawie LKA, a już z początkiem lipca ogłoszono przetarg na wykonanie jej koncepcji - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, cytowany w komunikacie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wcześniej, a konkretnie 13 czerwca, szef PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel podpisał porozumienie z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim, w ramach którego kolejowa spółka zobowiązała się przeprowadzić przetarg na wybór wykonawcy koncepcji oraz sprawować nadzór nad jej przygotowaniem.

Pociągi z Lublina do: Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika

 

"Koncepcja pozwoli wskazać kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej. LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika" - infromuje Mirosław Siemieniec z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. "Wśród założeń jest m.in. modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Będzie też lepsza integracja z innymi środkami transportu, dzięki planowanym węzłom przesiadkowym" - dodają przedstawiciele kolei.

 

Rozważą tory do Łęcznej

 

Podczas przygotowywania koncepcji programowej LKA powstaną dokładne analizy, które pozwolą określić, jakie połączenia kolejowe należy stworzyć.

 

CZYTAJ TAKŻE: Pociągi wracają na tory uszkodzone po wykolejeniu wagonów

 

"Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka Lublin - Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma" - wymienia Mirosław Siemieniec.

 

Koncepcja ma być gotowa w 2021 roku. Jej koszt to 400 tys. zł. Województwo lubelskie i PKP PLK S.A. mają podzielić się kosztami tego przedsięwzięcia po połowie. Kolejnym etapem będzie opracowanie studium wykonalności.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.