Zmiany na Kresowej. Zamiast stadionu będą bloki i siedziby instytucji

- Uwalniamy ten teren dla rodzin, by stworzyć tu grunt pod nowe mieszkania wielorodzinne - zapowiada Krzysztof Żuk | foto DSM

wiadomosci Kiedyś obiekt sportowy, dziś targowisko, wkrótce teren pod zabudowę. Jeden z lubelskich stadionów wkrótce ma zniknąć z mapy miasta. Przy ruchliwej trasie powstaną bloki z mieszkaniami komunalnymi czy siedziby dwóch instytucji.

dsm

Opublikowano: 2 lipca 2020 16:42 | Aktualizacja: 2 lipca 2020 16:44

Mieszkania, centrum krwiodawstwa i archiwum

 

Miasto przejęło teren, na którym obecnie znajduje się stadion przy Kresowej. Obiekt znajduje się między ul. Mełgiewską, al. Tysiąclecia i rzeką Bystrzycą. Chodzi o prawie 5 hektarów terenu.

 

W przeszłości stadion pełnił funkcję sportową, dziś organizowane są tam przede wszystkiM targowiska. To ma się zmienić. Swoje siedziby na wspomnianej nieruchomości mają zlokalizować Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Archiwum Państwowe. Mają tam też powstać "inwestycje społeczne na rzecz seniorów", choć władze miasta nie precyzują, o jakie obiekty chodzi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w funkcjonowaniu żłobków w Lublinie podczas wakacji

 

Przede wszystkim jednak na tym terenie mają powstać bloki z mieszkaniami komunalnymi, na powierzchni nieco ponad 1 ha. Przedstawiciele Urzędu Miasta nie chcą na razie zapowiadać, ile będzie tam mieszkań.


- Kilkaset. Raczej bliżej 500 niż 1000 - przyznali urzędnicy na czwartkowej konferencji prasowej.

 

Nie zasłonią Starego Miasta

 

Teren sąsiaduje z wałem przeciwpowodziowym Bystrzycy. Dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki nie będą mogły powstać budynki. Zamiast tego zlokalizowane zotaną tam zieleń, drogi wewnętrzne i parkingi. Budynki znajdą się bliżej ul. Mełgiewskiej.- Chcemy tu utrzymać dobrą widoczność i ekspozycję panoramy Starego Miasta. Na pewno nie będzie tam wysokiej zabudowy - zapewnia Beata Malicka-Ząbek z Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin.

 

CZYTAJ TAKŻE: Koniec akcji „STOP BILET”

 

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zostanie sfinansowana inwestycja budowy bloków mieszkalnych.

 

- Rozmawiamy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, analizujemy oferty innych banków. Jest możliwość dofinansowania do 45 proc. wartości inwestycji z programu BGK. To, jaki przyjmiemy model budowy mieszkań, będzie zależeć od tego, w jakiej części będzie można uzyskać dotację, a w jakiej części będzie trzeba realizować inwestycję z instrumentów dłużnych - zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Gdzie przeniosą targowisko?

 

Targ zostanie przeniesiony do nowej lokalizacji, w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lublinie. Gdzie? Tego jeszcze prezydent miasta nie podaje.

 

- Są trzy lokalizacje, ws. których prowadzone są rozmowy. Przynajmniej jedna z nich wydaje się być dosyć atrakcyjna - przyznaje Krzysztof Żuk. - Nie zostawiamy przedsiębiorców prowadzących tam działalność gospodarczą samych - przekonuje.

 

Ćwierć wieku formalności

 

Jak podkreślają urzędnicy, sprawa ciągnęła się od prawie 25 lat.

 

- Tyle trwało postępowanie dotyczące regulacji prawnych tych gruntów, samo postępowanie przed sądem trwało 19 lat - podkreśla Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta Lublin. - Wcześniej to było samoistne posiadanie Skarbu Państwa, czyli grunty o nieuregulowanym stanie prawnym - zaznacza.

 

W 2021 roku władze miasta mają zlecić stworzenie projektu zabudowy tego terenu. 2022 rok to przewidywany termin rozpoczęcia prac na stadionie przy Kresowej.

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • avatar

  miesiąc temu | ocena +0 / -1

  Lubelanka

  Wszystko zamuruje ten Żuk. Może zamiast kolejnego bloku zrobilibyście jakiś park do odpoczynku, żeby było w Lublinie trochę zieleni.

 • avatar

  miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Ela

  I bardzo dobrze..zamiast 500+ pomagać młodym /nie tylko /rodzicom w zdobyciu własnego M i najlepiej z tanim kosztem utrzymania.To realna pomoc,która daje szanse na przyszłość w Lublinie