Podczas trwającej 12. już edycji kursu SONDA, 17 przyszłych podoficerów 2 LBOT szlifuje swoje dowódcze umiejętności. Uczą się metodyki nauczania, dowodzenia sekcją, w tym stawiania zadań, określania celów, a także rozliczania podległych sobie żołnierzy. Kandydaci muszą wykazywać się doskonałą znajomością oraz umiejętnością posługiwania się sprzętem i uzbrojeniem będącym na wyposażeniu sekcji. Egzamin końcowy odbędzie się już niebawem przed komisją egzaminacyjną ze Szkoły Podoficerów SONDA z Zegrza.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelska brygada terytoralsów ma nowych oficerów
Absolwenci kursu obejmą stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty, które są podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. Sekcję tworzy dwunastu terytorialsów o określonych specjalnościach, m.in. dowódca, ratownik pola walki, strzelec wyborowy, radiotelefonista, saper, czyniąc ją zespołem ludzi, którzy wzajemnie się uzupełniają.
- Charyzma dowódców i nowoczesny leadership to podstawy współczesnej armii. Od początku tworzenia formacji dowództwo WOT bardzo mocno postawiło na te wartości. W realizację celów wpisuje się właśnie kurs dla przyszłych młodszych podoficerów SONDA - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Pierwszą brygadą w WOT, która przeprowadziła kurs SONDA, wykorzystując potencjał swoich żołnierzy, była 2 LBOT. Pilotażowy kurs rozpoczął się w kwietniu 2019 r., a pierwsza w historii WOT promocja na pierwszy stopień podoficerski odbyła się w sierpniu 2019 r. w Puławach.
- Promocje na stopień kaprala odebrało wówczas 49 lubelskich Terytorialsów. Od tamtej pory 2 LBOT przeprowadziła dwanaście edycji SONDY i wyszkoliła w sumie blisko 250 żołnierzy. SONDA (nazwa wywodzi się od Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej, powstałej w 1944 r.) jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT. Wpisuje się pomiędzy funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu AGRYKOLA. Jej celem jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT. Projekt łączy kilka ciekawych doświadczeń, oprócz Szkoły Niższych Dowódców AK, także model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego. Kurs został opracowany zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. standardami kształcenia podoficerów w Siłach Zbrojnych RP - przypomina kpt. Gaborek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.