Reklama

Reklama

Lubelska biotechnolog Małgorzata Staniszewska nagrodzona za mikrosondę do diagnostyki nowotworów piersi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lubelska biotechnolog Małgorzata Staniszewska nagrodzona za mikrosondę do diagnostyki nowotworów piersi - Zdjęcie główne

Prof. Małgorzata Staniszewska jest biotechnologiem, specjalizującym się w odkrywaniu molekularnych podstaw chorób nowotworowych | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Szybka i skuteczna diagnostyka nowotworowa może zmniejszyć umieralność nawet o 30% - mówi prof. Magdalena Staniszewska, która za mikrosondę do diagnostyki została nagrodzona w konkursie "Innovation Radar Prize 2020".

Reklama

"Innovation Radar Prize 2020"

 

W konkursie "Innovation Radar Prize 2020" nagradzane są innowacyjne i przełomowe technologie oraz ich twórcy. W kategorii Women-led Innovation nagroda została przyznawana Małgorzacie Staniszewskiej - lubelskiej biotechnolog, za mikrosondę optyczną do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi. 

 

Umieralność mniejsza nawet o 30 procent dzięki mikrosondzie

 

Nowotwór piersi to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworu. Co roku jest wykrywany u około 1,7 mln kobiet na świecie. Z jego powodu umiera około pół miliona. Szansą na zmniejszenie tej liczby jest szybsza diagnostyka, która dziś polega na badaniu histopatologicznym wycinka guza i trwa zwykle kilkanaście dni. Czas trwania diagnostyki może zmienić oparta na pomyśle prof. Magdaleny Staniszewskiej mikrosonda optyczna OmiProbe do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi, nad którą od 2013 roku pracuje firma SDS Optic. Sonda umożliwi określenie, czy nowotwór jest złośliwy już w ciągu pół godziny. Jej działanie polega na zbadaniu markera HER2 bezpośrednio w okolicy guza, nie wymaga więc pobierania tkanki. Obecnie urządzenie czeka faza badań klinicznych, po jej pomyślnym zakończeniu będzie mogła zostać uruchomiona produkcja sondy.

 

- Zgodnie z analizami WHO szybka i skuteczna diagnostyka nowotworowa może prowadzić do zmniejszenia umieralności nawet o 30%. Problem dotyczy setek tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki nowej technologii otrzymają wiarygodną i szybką diagnozę oraz większe szanse na wyleczenie - mówi prof. Magdalena Staniszewska.

 

Miliony złotych na badania

 

Komisja Europejska przyznała blisko 4 mln euro na badania kliniczne i certyfikację sondy w ramach programu Horyzont 2020. Prace nad sondą prowadzone są w nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym, które w 2018 roku powstało na terenie kampusu KUL na Konstantynowie.

 

Małgorzata Staniszewska

 

Małgorzata Staniszewska jest współzałożycielką i dyrektorem ds. naukowych lubelskiej firmy SDS Optic, biotechnologiem, specjalizującym się w odkrywaniu molekularnych podstaw chorób nowotworowych i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 

 

Z uczelnią związana od 2016 roku, od dwóch lat kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Naukowych. Zaś firma, którą współzałożyła współpracuje z Instytutem Nauk Biologicznych KUL, oferując staże i praktyki dla studentów.

 

Staniszewska doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Harvard Medical School w Bostonie i Polskiej Akademii Nauk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE