Lubelscy terytorialsi szkolą nowych ochotników

wiadomosci 82 osoby zaczęły szkolenie w ramach terytorialnej służby wojskowej. Szkolenie jest prowadzone na terenie jednostki wojskowej w Zamościu i potrwa 16 dni.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 21 listopada 2020 15:00 | Aktualizacja: 21 listopada 2020 12:52

Ochotnicy zaczęli szkolenie

 

Dzisiaj (21 listopada) do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyli nowi ochotnicy. Są to mieszkańcy województwa lubelskiego w wieku od 18 do 52 lat, studenci i osoby pracujące w rożnych zawodach. Wśród 82 ochotników jest 30 pań.

 

Jedną z nich jest szeregowa Karolina z Hrubieszowa, z zawodu pielęgniarka. Dlaczego zdecydował się wstąpić do WOT? - Postanowiłam poznać nowe osoby i przeżyć przygodę życia. Słyszałam dobre opinie na temat WOT. Liczę także na możliwość podniesienia swoich kwalifikacji medycznych - mówi.

 

CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy terytorialsi pomagają usuwać szkody po pożarze w Kodniu

 

Z kolei szeregowy Janusz, pracownik naukowy, o swojej motywacji mówi - Takie mam tradycje rodzinne, mój dziadek był obrońcą Modlina, tata także służył w wojsku, chciałbym kontynuować te tradycje. Spodziewam się ciężkiej służby, ale dającej satysfakcję. Działałem w harcerstwie przez długi czas i mam we krwi pomaganie innym. Mam nadzieję, że taka będzie ta służba - dodaje.

 

Pandemia nie przerywa szkoleń

 

Z powodu pandemii koronawirusa proces wcielania do służby przebiega w podwyższonym reżimie sanitarnym. W trakcie szkolenia żołnierze mają obowiązek zakrywania nosa i ust, kontakt jest ograniczony tylko do zmniejszonych grup szkoleniowych, do których delegowani są ci sami instruktorzy, zmniejszona jest liczba osób na salach żołnierskich, odpowiednie procedury obowiązują na stołówkach.

 

- Mimo utrudnień związanych z reżimem sanitarnym cały proces szkolenia będzie przebiegał zgodnie z planem. Ochotnicy będą strzelać, uczyć się poruszania w terenie z wykorzystaniem map i kompasu, poruszania się w marszu ubezpieczonym, opanują zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki, poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

 

Szkolenie potrwa 16 dni i skończy się przysięgą wojskową, która odbędzie się 6 grudnia na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.

 

- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi w tym roku jeszcze dwa wcielenia dla ochotników z województwa lubelskiego, w terminach: 12-13 grudnia – na szkolenie podstawowe oraz 29 grudnia – na szkolenie podstawowe i wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. Zajęcia szkoleniowe odbędą się już w nowym roku - dodaje kpt. Stanula.

 

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, zgodnie z miejscem swojego zamieszkania lub złożyć wniosek przez platformę ePUAP. 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.