Reklama

Reklama

Lubelscy radni zaczęli dyskusję o przyszłorocznym budżecie miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lubelscy radni zaczęli dyskusję o przyszłorocznym budżecie miasta - Zdjęcie główne

Struktura wydatków z podziałem na główne rodzaje realizowanych zadań | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W trakcie dzisiejszej sesji Rady Miasta Lublin, radni mieli okazję pierwszy raz w swoim gronie przedyskutować projekt budżet Miasta Lublin na 2021 rok. O tym w jakiej formie będzie realizowany, zdecydują na grudniowej sesji.

Reklama

Budżet powstający w trudnej sytuacji

 

Dziś (19 listopada) w trakcie sesji Rady Miasta Lublin w porządku obrad znalazł się punkt "Pierwsze czytanie projektu uchwały budżetowej na 2021 rok wraz z projektem wieloletniej prognozy finansowej". 

 

- Projekt budżetu miasta na 2021 rok powstawał w bardzo trudnej sytuacji m.in. spowodowanej sytuacją pandemiczną. Mimo to, został przedstawiony w ustawowym terminie i był przygotowany w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Przedłożony projekt odzwierciedla aktualne możliwości finansowe miasta zaówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej, choć oczywiście oczekiwania ze strony wydziałów, biur i jednostek były znacznie wyższe - mówiła Lucyna Sternik, Skarbnik Miasta Lublin.

 

Dochody budżetu Miasta Lublin w 2021 rok wyniosą 2,7 mld zł, a planowane wydatki - 2,82 mld zł. Z tej kwoty wydatki bieżące, przeznaczone m.in. na oświatę, komunikację, utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, zieleń, pomoc społeczną, czy sport i kulturę stanowią  2,24 mld zł, a wydatki majątkowe przeznaczone na inwestycje 577 mln zł (20% wydatków ogółem). Zadania inwestycyjne realizowane z udziałem środków europejskich to 394 mln zł.

 
 
Radni mieli pytania
 
- Nie zauważyłem, by w projekcie znalazły się pieniądze na budowę stadionu żużlowego. Jest tylko prawdopodobnie 200 tys. zł na projekt. To chyba nie zadowala kibiców i radnych, dlatego że nasza drużyna żużlowa jest w ekstralidze. Obawiam się, że drużyna na stadionie nie będzie mogła odbywać zawodów, jeśli nie nie znajdą się konkretne pieniądze. Dlaczego nie ma większyć pieniędzy na stadion żużlowy? - pytał Eugeniusz Bielak (Prawo i Sprawiedliwość).
 
- Chcę zapytać o plany budowy Parku Nadrzecznego, bo w projekcie nie znalazłem takiego punktu. Pamiętam dyskusję, że w 2021 roku mielibyśmy uruchomić I etap budowy parku - mówił Piotr Popiel (PiS).
 
- Nie ma przewidzianych środków na podwyższenie kapitału w spółce akcyjnej "Motor Lublin". Wiem, że zmieniła się struktura własnościowa. Czy to oznacza, że w tej formie nie będzie wsparcia dla klubu, czy w ogólnie nie będzie wsparcia? - dopytywał Dariusz Sadowski (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka).
 
- Co będzie z inwestycjami, które były w budżecie ubiegłorocznym, a nie zostały dokończone albo zrealizowane? Przykładem tutaj może być niedokończony remont ul. Żelazowej Woli i ul. Zakopiańskiej - podnosił Stanisław Brzozowski (PiS).
 
- Proszę o stanowisko w sprawie kanalizacji ul. Sławinek. Walczymy o to, żeby znalazła się tam kanalizacja deszczowa i mam nadzieję, że zostanie to zrealizowane - mówił Marcin Bubicz (klub prezydenta Żuka) - Ponadto, w ubiegłym roku dostałem deklarację w sprawie termomodernizacji szkół. Dostałem też deklarację, że w 2021 roku zaczną się termomendernizację przedszkoli, więc chcę zapytać o Przedszkole nr 75 na Czechowie. Znów się tutaj nie znalazło, a punkt jest nazwany "konstynuacja termomodernizacji", zatem co z kolejnymi?
 
- Proszę o nadanie priorytetu inwestycjom niewykonanym w zakresie Budżetu Obywatelskiego, bo myślę, że byłoby to wskazane. to są jednak projekty oddolne i obywatelskie, więc powinny znaleźć się w budżecie - dodawał Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).
 
- Co dzieje się z remontem placów między budynkami przy ul. Lwowska 32 do numeru 38, co było w budżecie na 2020 rok? - pytał Adam Osiński (klub Żuka). 
 

Odpowiedział zastępca prezydenta

 

Na pytania odpowiedział Artur Szymczyk - zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. Między innymi poinformował, że na stadion żużlowy, na projekt planowane są 2 mln zł w wieloletniej prognozie finansowej. Co do ul. Korzeniowskiego przypominał, że miasto ma listę oczekujących zadań. W budżecie jest tez rezerwa na tzw. projekty przyszłościowe. Natomiast jeśli chodzi o niedokończone realizacje dróg, będą w zależności od możliwości finansowych - umieszczane w budżecie już w trakcie 2021 roku. 

 

- Zmieniły się kwestie właścicielskie w Motorze Lublin i sytuacja jest nieco inna, a dofinansowanie na pewno nie może odbywać się w takiej formie, jak do tej pory - przez podwyższenie kapitału - mówił Artur Szymczyk. 

 

Dodawał też sprawy związane z kanalizacją czy placami przy ul. Lwowskiej wymagają dyskusji i porozumienia się z mieszkańcami. Odniósł sie też do termomodernizacji, przypominając, że takie działania są realizowane w oparciu o środki unijne. 

 

- Przedszkola są "przed nami", jeśli chodzi o kwestie termomodernizacji. Jeżli będą środki i możliwości, to pewnie będziemy aplikować o termomdernizację tych obiektów - tłumaczył zastępca prezydenta. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE