Reklama

Reklama

Listonosz zapuka do naszych drzwi, by sprawdzić czy mamy telewizor? Poczta Polska zabiera głos

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. Poczta Polska

Listonosz zapuka do naszych drzwi, by sprawdzić czy mamy telewizor? Poczta Polska zabiera głos - Zdjęcie główne

Poczta Polska przygotowała specjalny poradnik dotyczący abonamentu RTV | foto arch. Poczta Polska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O abonamencie RTV do tej pory powiedziano już naprawdę dużo. Mimo tego, wciąż krążą sprzeczne inforacje, między innymi dotyczące tego, kto i w jakich okolicznościach, może sprawdzić, czy mamy w domu telewizor i radio.

Reklama

Czy listonosz może bez zaproszenia wejść do naszego domu, czy Poczta Polska zatrudniła dodatkowo setki kontrolerów i czy faktycznie w ostatnim czasie lawino rośnie liczba ukaranych Polaków niepłacących za posiadanie odbiornika? To pytania, na które można znaleźć naprawdę sprzeczne informacje. Skąd wiedzieć, które są prawdziwe? Z pomocą przyszła sama Poczta, która opracowała specjalny poradnik. 

Poczta Polska o abonamencie: "Obalamy mity, przedstawiamy fakty" 

Poczta przyznaje, że wie, że na temat kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych narosło wiele mitów i przeinaczeń, stąd też pomysł na zebranie najczęściej pojawiających się pytań i udzielenie na nie odpowiedzi. Poradnik został nazwany "Abonament RTV: obalamy mity, przedstawiamy fakty". Sprawdziliśmy, z jakimi mitami rozprawiają się pocztowcy? Jednym z najczęstszych podejmowanych tematów jest to, czy listonosze mogą dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV

Jest  to mit. Żaden listonosz nie posiada uprawnień do przeprowadzania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników! Dokonują tego wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Nieprawdą jest również to, że Poczta Polska zatrudnia setki kontrolerów. Nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju. Mimo że zgodnie z ustawą, obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV, Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Ilość kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli

 - dowiadujemy się z poradnika. Jak również tego, że nie prawdą jest, że w ostatnim czasie liczba osób ukaranych lawino rośnie.  - Liczba tytułów wykonawczych na przestrzeni ostatnich lata plasuje się na podobnym poziomie, a wręcz odnotowuje się delikatny spadek rok do roku - przyznają autorzy.

Kontrole nie mają podstaw prawnych, a Poczta korzysta z niejawnych baz danych? 

Poczta Polska poinformowała również, że mitem jest, że dokonuje kontroli odbiorników radiowo-telewizyjnych bez podstawy prawnej. 

Przeprowadzanie kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV odbywa się na podstawie art. 7 Ustawy o opłatach abonamentowych oraz w oparciu o przepisy KPA, która to ustawa wskazuje w jaki sposób prowadzić postępowanie pokontrolne, w celu wydania decyzji administracyjnej. Warto przypomnieć, że obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych jest powszechny w krajach europejskich.

Z poradnika dowiadujemy się, czy pocztowcy faktycznie korzystają z różnych niejawnych baz danych, do których nie powinni mieć dostępu

Poczta korzysta ze swojej bazy abonenckiej oraz ogólnodostępnych baz danych, np. Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich Ewidencji, czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nie płacisz abonamentu? Zobacz, co ci grozi 

W Polsce osoby, które mają w domu telewizory i odbiorniki radiowe, muszą ją zarejestrować, a następnie regularnego opłacać abonament. Co ważne, nie ma znaczenia liczba urządzeń, opłata w każdym przypadku jest taka sama. Osoby, które mają odbiornik, ale nie płacą abonamentu, mogą spodziewać się kontroli. Na kontrolę mogą do nas przyjść wyznaczeni pracownicy Poczty Polskiej. 

Jest to zadanie realizowanie systematycznie i dotyczy terenu całego kraju  

–  informuje biuro prasowe. Od 2021 roku kontrolę mogą przeprowadzać również pracownicy Urzędu Skarbowego. Jeżeli służby odkryją, że mamy odbiornik, a nie uiszczamy opłaty, możemy dostać karę finansową. Jej wysokość wynosi 30-krotność abonamentu. W 2023 roku są to kwoty: za radio 261 zł, za telewizor 819 zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy