Czym jest kryminologia?
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wprowadził do swojej oferty nowy kierunek studiów – kryminologię. Nauka ta łączy w sobie zagadnienia z zakresu prawa, psychologii czy też socjologii. Umożliwi przyswojenie wiedzy na temat zjawisk społecznych, wpływających na przestępczość. Znane będą ci rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje prawne i społeczne wobec zjawiska przestępczości. Zdobyta wiedza pozwoli mieć realny wpływ na poprawę społecznego bezpieczeństwa.
Studia stacjonarne, czy niestacjonarne?
Zainteresowani studenci będą mogli kształcić się na wspomnianym kierunku stacjonarnie oraz niestacjonarnie, na studiach I i II stopnia. Znamy również specjalności, które można wybrać na studiach II stopnia: kurator, kadra kierownicza organów ochrony prawa, pracownik przygotowany do zapewniania pomocy ofierze przestępstwa.
Co po kryminologii?
Po studiach znajdziesz pracę w organach wymiaru sprawiedliwości (sądy, jednostki prokuratury), służbach mundurowych (w szczególności Policji i Służbie Więziennej), w organizacjach pozarządowych, które zajmują się działalnością resocjalizacyjną i wychowawczą, w laboratoriach kryminalnych oraz organach administracji publicznej. Wiedza pozyskana w trakcie studiów umożliwi również prowadzenie działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej (szczególnie w zawodzie kuratora sądowego), sporządzanie analiz i ekspertyz kryminologicznych na potrzeby różnych instytucji (sądów, policji, zakładów karnych i resocjalizacyjnych) oraz organizacji społeczno-wychowawczych, a także ułatwi prowadzenie działalności mediacyjnej i negocjacyjnej – możemy przeczytać na oficjalnej stronie uniwersytetu.