reklama
reklama

Kolejne zabytkowe znaleziska na Lubelszczyźnie. To moneta i ostrze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolejne zabytkowe znaleziska na Lubelszczyźnie. To moneta i ostrze - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSrebrna moneta i ostrze - to kolejne zabytkowe znaleziska odkryte w województwie lubelskim.
reklama

Kilka dni temu do WUOZ Lublin Delegatura Zamość trafiły znaleziska z poszukiwań prowadzonych na gminnych drogach gruntowych należących do Gminy Miączyn (powiat zamojski). 
 
- Wśród licznych znalezisk nowożytnych i współczesnych, którymi były łuski karabinowe, aluminiowe medaliki, guziki i fragmenty różnorodnych przedmiotów codziennego użytku, wyróżniliśmy 2 znaleziska, którymi zapewne zainteresuje się Muzeum Zamojskie w Zamościu i Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
 
Pierwsze znalezisko to srebrna moneta – 3 grosze Zygmunta III Wazy z 1623 roku (tzw. „trojak” koronny). Na awersie jest podobizna władcy, a na rewersie - opis nominału wraz z godłem Polski, znakiem mennicy krakowskiej i herbem „Sas” należącym do Mikołaja Daniłowicza – ówczesnego podskarbiego koronnego. 
 
 
Drugie znalezisko jest młodsze i przypomina ostrze lancy ułańskiej.
 
- Niestety to tylko nasze „pobożne” życzenia. Z analizy i oceny znaleziska dokonanej przez mgr Andrzeja Maziarza z Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” w Zamościu wynika, że jest to ostrze nie lancy, ale tzw. kordzika myśliwskiego, datowanego na lata 50. XX wieku, wzorowanego na wojskowych kordzikach oficerskich z okresu PRL. Potwierdzają to bowiem oznaczenia wybite u nasady ostrza. Na stronie górnej widnieje numer 1812 (co początkowo wzięliśmy za datę produkcji), a na stronie dolnej wybity jest nr 7. Kordzik posiada całkowitą długość wynoszącą 36 cm, z czego samo właściwe ostrze ma 21 cm i trzpień do osadzenia w rękojeści 15 cm. Największa szerokość ostrza wynosi 2,5 cm, a jego grubość to 0,5 cm - opisuje LWKZ.
 
W najbliższym czasie oba znaleziska zostaną przekazane do jednostek muzealnych.
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama