reklama
reklama

Niezwykłe odkrycie archeologów na Lubelszczyźnie. Odkryli pochówki w miejscu dawnego targu

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW jednym z miast w województwie lubelskim odkryto pochówki. Znajdują się w miejscu, gdzie w okresie międzywojennym był targ.
reklama

Na  nieruchomości przy ul. Lwowskiej 20 w Chełmie, w miejscu nieistniejącego dworca PKS, prowadzone są prace budowlane w związku z wznoszeniem budynku usługowo-biurowego. Jednocześnie prowadzone są badania archeologiczne.
 
- Niewątpliwą sensacją towarzyszącą inwestycji jest odkrycie grobów w miejscu, gdzie w okresie międzywojennym była miejska targowica. O istnieniu w tym miejscu pochówków – cmentarzyska/cmentarza nie wspominają archiwalia, jak również źródła kartograficzne - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Istnienie pochówków szkieletowych przy ul. Lwowskiej 20 stwierdzono po raz pierwszy w 2010 r. - podczas badań archeologicznych towarzyszących inwestycji liniowej (przyłącze) na odcinku między chodnikiem ul. Lwowskiej, a dworcem PKS. Wówczas odkryto 6 grobów, które wyeksplorowano częściowo. Ceramika odnaleziona w zasypiskach grobów datowana była na 3 okresy: XIV-XV w., XV-XVI w. i XVI-XVIII w.
 
Dotychczas odkryto 19 grobów.
 
- Niektóre groby były uszkodzone w stropie, w partii nóg lub głowy w wyniku prowadzonych wcześniej inwestycji. Pochówki miały układ wschód-zachód – z wyjątkiem jednego w układzie północ-południe. Groby w większości były nowożytne, bez wyposażenia. W zasypiskach znaleziono zabytkową ceramikę z XIII-XVII/XVIII w. oraz artefakty z XIX i XX w. Pochówki najprawdopodobniej były trumienne, co potwierdzają metalowe ćwieki, drewno niestety nie zachowało się. Wśród pochówków wystąpiły zarówno groby osób dorosłych, jak i dzieci. Jeden grób jest grobem żołnierza prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Przy szczątkach ułożonych twarzą do dołu, znaleziono klamerkę - wyjaśnia LWKZ.
 
 
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla też, że najciekawszy i wyjątkowy pod względem wyposażenia pochówek jest grobem prawdopodobnie pradziejowym.
 
- Jest to grób podwójny szkieletowy, ciałopalny w „nogach”, częściowo uszkodzony podczas prac, związanych z wykonanym w przeszłości przyłączem. Przy szczątkach znaleziono dwa fragmenty ceramiki słabo wypalonej, z grubą domieszką, prawdopodobnie stanowiącej fragmenty urny. W grobie tym odnalezione zostały ozdoby z brązu. Według wstępnej oceny prowadzących badania archeologiczne są to zausznice gwoździowate, być może nawet związane z kulturą scytyjską (od VII w. p.n.e. do III w. p.n.e.). Ze względu na wyjątkową wartość historyczną i naukową grób będzie poddany dodatkowej analizie antropologicznej - dodaje LWKZ.
 
Teren robót ziemnych zostanie poszerzony w kierunku północnym, czyli w kierunku historycznego centrum miasta. Dlatego można się spodziewać kolejnych pochówków.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama